پروژه سه دانشگاه ایجاد یک تراشه نمونه است که با ارتباط با فیبر های نوری سریع محاسبات را انجام میدهد.نسخه تجاری بادوام در راه است.
کامپیوترهای امروزی ممکن است بسیار متفاوت تر از سیستم های سال 1940 که به اندازه اتاق بودند به نظر برسند اما آنها هنوز  از سیگنالهای الکتریکی در سیم های فلزی برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند.محققان در سه دانشگاه ایالت متحده تراشه ای ساختند که انتقال اطلاعات را با استفاده از نور، بدون محدودیت سرعت و کاهش مصرف برق انجام میدهند.


این تکنولوژی که سیلیکون فوتونیک نامیده می شود یک موضوع فعال پژوهشی برای تراشه سازانی مانند IBM و Intel  است اما تا کنون یک ایده تجاری با دوام نبوده است.
محققان مشغول این توسعه جدید - در دانشگاه کالیفرنیا دانشگاه برکلی ، موسسه تکنولوژی ماساچوست و دانشگاه  بولدر کلرادو – گمان می کنند که نسخه های آزمایشی  از تراشه های تجاری قابل دوام در اوایل 2017  بوجود آید.
در داخل کامپیوترهای امروزی و گوشی های هوشمند سیگنالهای الکتریکی در میان بی شمار سیم فلزی انتقال می یابند که پردازنده ها را به حافظه، شبکه ها، وسایل ذخیره سازی و پورت های USB ارتباط می دهد. برای مسافت های طولانی بین کشورها، شهرها و مراکز داده ای که سرورها در آن قرار دارند مقرون به صرفه است که بجای ارسال داده ها در داخل کابلهای فیبر نوری استفاده شود. فیبر نوری می تواند مقدار زیادی از دادهها را ارسال کند اما این فن آوری ارزان نیست.
محققان دانشگاه امیدوارند که با تغییر اجزای فتوتنیک تراشه ای بسازند که بطور مستقیم بتواند سیگناهای نوری را ارسال و دریافت کند.
اگر محققان در آوردن نمونه اولیه در آزمایشگاه خود موفق شوند، در نهایت مصرف کنندگان سود می برند.برای مراکز داده که پیام ها در میان هزاران سرور درحال رفت و آمد هستند سیلیکون فتونیک می توانند به خدماتی مانند جستجوی گوگل، شناسایی تصاویر فیس بوک و یا اجازه دادن به شرکتها برای معرفی عملکردشان کمک شایانی بکند.
فتوتنیک  سیلیکونی می توانند عمر و میزان مصرف باتریها را بهبود بخشد.
فوتونیک سیلیکونی تراشه های پردازنده را سریعتر نمی کنند، یکی از مشکلاتی که هم اکنون در محاسبات کامپیوتری مطرح است. کاری که فوتونیک سیلیکونی انجام می دهد این است که بصورت مداوم اطلاعات را برای پردازنده ها ارسال میکنند و در این صورت کیفیت کلی و بهره وری سیستم با توجه به عدم وجود زمان غیرفعال Idle بیشتر خواهد شد.
ولادیمیر استوجانویچ ، دانشیار برکلی که منجر به توسعه تراشه شده می گوید ساخت اولین تراشه ای که محاسبات را با جهان خارج بوسیله نور انجام می دهد مرحله مهمی است. اما او می گوید بعنوان یک تجارت بزرگترین چالش یک تکنولوژی مقرون به صرفه بودن آن است. به همین دلیل او پیش بینی کرد که این فناوری قبل از گشترش در دستگاههای کوچکتر در دیتاستنر ها شروع شود.
او گفت : ما انتظار داریم که این محصول برای اولین بار در برنامه های کاربردی مراکز داده وقف شود و بعد از آن به اندازه کافی تراشه های ارزان قیمت وارد بازار موبایل و کامپیوتر کنیم.
نظریه ها صرفا آکادمیک نیستند، دو شرکت هر دو بر روی این تکنولوژی حساب کرده اند. Ayar Labs که تلاش می کند فن آوری اتصال فتونیک خود را تجاری سازی کند و SiFive که در تلاش برای ایجاد راه اندازی کسب و کار خود بر مبنای طراحی های پردازنده های RISC-V می باشد که بصورت عموم و رایگان در دسترس همه می باشد.
بر خلاف ارسال داده ها از طریق سیم های مسی ، لینک های نوری تنها نیاز به مقدار بسیار کمی از انرژی دارند - کافی است به اندازه ای باشد که تراشه بتواند آن را پردازش کند؛ این به جلوگیری از هزینه های برق و مشکلاتی که با حرارت  الکترونیکی بیش از حد ایجاد می شود، کمک می کند.


شنبه, 26 دسامبر, 2015
5ام دی 1394

<< بازگشت

Powered by WHMCompleteSolution