SSH: آموزش افزودن فضای اضافی به پارتیشن اصلی در سرورهای لینوکس

SSH: آموزش افزودن فضای اضافی به پارتیشن اصلی در سرورهای لینوکس

7.9k

در این مطلب قصد داریم تا در مورد موضوعی به نام آموزش افزودن فضای اضافی به پارتیشن اصلی در سرورهای لینوکس (SSH)، با شما در بلاگ زاگریو صحبت کنیم.

افزایش حجم  پارتیشن ریشه با استفاده از SSH –  LVM- CentOS

اجرای دستور زیر در SSH

Increase Root Partition size – LVM – CentOS

برای افزایش فضای پارتیشن ریشه  ما باید با یک Iive CD/DVD  یا USB image بوت شویم و از آنجا فضای پارتیشن ریشه را افزایش دهیم و نیاز داریم که سیستم در حالت قطع (DOWNTIME) باشد. غیرممکن است که بدون قطع سیستم بتوانیم فضای پارتیشن ریشه را افزایش دهیم.

پارتیشن ریشه  سرور CentOS ما بر روی یک LVM  قرار گرفته که باعث می‌شود تغییر سایز کردن ساده‌تر شود.

چگونه فضای پارتیشن ریشه را با استفاده از SSH افزایش دهیم:

۱- CentOS live CD/DVD یا USB image خود را آماده کنید.

مطمئن شوید که یک Live CD/DVD  یا USB image برای بوت شدن از روی آن دارید. در این‌جا چگونگی استفاده از CentOS 7 DVD ISO image را خواهیم داشت اما در نهایت شما می‌توانید با استفاده از Fedora, Ubuntu و دیگر live CD/DVD imge همین کار را انجام دهید.

۲-  پارتیشن ریشه خود را شناسایی کنید.

مطمئن شوید هنگامی‌که در Live System هستید توانایی شناسایی پارتیشن ریشه را دارید. چون ما در حال افزایش پارتیشن ریشه  LVM  هستیم ساده‌ترین راه بخاطر سپردن سایز است. اگر پارتیشن‌های بسیاری با سایز یکسان دارید شما می‌توانید از ابتدا تا انتها بلوک‌ها را بررسی کنید.
با استفاده از LVM، پارتیشن ریشه را با عنوان /dev/mapper/cenos-root LVM Partition  مشخص کردم که بدین معنی است که این پارتیشن در یک (VG(Volume Group به نام CentOS و یک (LV (Logical Volume  به نام Root قرار دارد.

۳- اضافه کردن دیسک اضافی

با اضافه کردن دیسک اضافی به سیستم می‌توانیم فضای پارتیشن ریشه را افزایش دهیم یا مطمئن که یک فضای قابل استفاده روی دیسک پیکربندی شده موجود داریم. از آن‌جا که از ما از یک سیستم مجازی استفاده می‌کنیم یک فضای ۲GB اضافی، افزوده شده که در سیستم با عنوان /dev/ sdb شناخته می‌شود.

۴-  Reboot کردن سیستم‌تان

Live image را در CD/DVD درایو یا USB port را در سیستم قرار دهید. چون من از یک سیستم مجازی استفاده می‌کنم CentOS 7 ISO را در CD/DVD درایو مجازی قرار می‌دهم. در زمان بوت به “boot menu”  می‌رویم و محیط صحیح را برای بوت شدن انتخاب می‌کنیم.
بعد از این منوی CentOS 7 باید ظاهر شود.

۵-  انتخاب ” Troubleshooting”

هنگامی که CentOS 7  بوت می‌شود گزینه Troubleshooting” را از اولین منو انتخاب کنید.
SSH

۶-  انتخاب ” Rescue a CentOS system”

در منوی دوم گزینه ” Rescue a CentOS system” را انتخاب کنید.

۷-  پرش از نصب تاسیسات لینوکس موجود با SSH

هنگامی که باری پیدا کردن و نصب تأسیسات لینوکس موجود پرسیده می‌شود “Skip” را انتخاب کنید. چون ما در حال افزایش Root Partition خود هستیم این پارتیشن نباید نصب شود.

با زدن Enter به  Bash shell بر می‌گردید.

۸- آماده‌سازی دیسک جدید با SSH

از آنجا که ما ۲GB Disk جدید را به طور کامل به سیستم مجازی اضافه کرده‌ایم ما باید این دیسک را برای استفاده LVM  آماده کنیم. اگر در حال گسترش Root Partition با یک پارتیشن خالی موجود هستید نیز فرآیند مشابه است. فقط  از مشخص کننده پارتیشن (sdaX or sdbX) هنگامی‌که در حال اجرای دستورات هستید استفاده کنید.

پیکربندی آخرین دیسک را با دستور “fdisk -1” د بررسی کنید.

ما باید دیسک اضافی جدید را با ایجاد یک (PV( Physical Volume  جدید و گسترش (VG(Volume Group که در شکل زیر نشان داده می شود، در مرحله ۲ و با fdisk قابل تشخیص است، آماده کنیم. VG گسترش یافته “CentOS”  نامیده می‌شود.

همان‌طور که در Screenshot جدید می‌بینیم VG ما که CentOS نامیده شد حالا ۵۱۱ PE(Physical Extents) خالی دارد. در سطر “Free PE / Size” می‌بینیمکه به این معنی است که ما می‌توانیم root LV خود را با ۵۱۱ PE افزایش دهیم.

۹- افزایش فضای پارتیشن ریشه

بعد از به نتیجه رسیدن موارد بالا ما نیاز داریم که root LV را با دستور “Lvextend” گسترش دهیم. در این مورد من با ۵۱۱ PE (به همان اندازه که فضای آزاد وجود دارد) افزایش می‌دهم و همچنین از پارامتر “-r”  در انتهای دستور استفاده می‌کنم که بطور اتوماتیک فایل سیستم تغییر سایز شود.

نحوه دستوری که استفاده می‌کنم “lvextend -1+511 centos/root –r” است. علامت “+” را قبل از عدد PE فراموش نکنید. اگر فراموش شود داده‌های خود را از دست می‌دهید.

 همان‌طور که در انتهای دستور خروجی می‌بینیم data blocks number و همچنین partition size افزایش یافته است.

۱۰-  ریبوت کردن سیستم با استفاده از SSH

الان زمان برداشتن live image از CD/DVD  یا USB و راه‌اندازی مجدد بوت شدن سیستم موجود است. پس از آن ما می‌توانیم فضای آزاد دیسک پارتیشن ریشه را با SSH بررسی کنیم.

همان‌طور که می‌بینیم ۲GB فضای آزاد قابل استفاده روی root partition داریم که به این معنی است که ما موفق به افزایش سایز پارتیشن ریشه شدیم.

زاگریو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *