دامنه چیست و چه استفاده ای دارد؟

به هر رایانه ی متصل به شبکه جهانی اینترنت یک شناسه یکتا عددی اختصاص می یابد (همانند شماره تلفن)، این شناسه عددی، رشته ای از اعداد می باشد و بدیهی است به خاطر سپردن آن برای بسیاری از مردم دشوار خواهد بود به این شناسه بصورت اختصاری IP اتلاق می شود، مخفف Internet Protocol، لذا جهت سهولت دسترسی به یک رایانه یا بخش خاصی از اینترنتی DNS و یا Domain Name System اختراع گردید. DNS ها در واقع وظیفه ی تفسیر یک IP عددی به یک آدرس متشکل از حروف و اعداد (به نام دامنه) را به عهده دارند. دامنه متشکل از حروف و اعداد هست و لذا آن را بسیار راحت تر از یک IP می توان بخاطر سپرد، برای مثال اگر شما قصد بازدید از وب سایت زاگریو را دارید، برای شما بخاطر سپردن شناسه 5.9.105.214 ساده تر است و یا Zagrio.Com ؟

در واقع DNS یک نام تشکیل شده از حروف و اعداد مورد نظر شما را به یک شناسه یکتا متصل می نماید و یا شناسه را به نام متشکل از حروف و اعداد تبدیل می کند و لذا کاربران می توانند آدرس سایت و ایمیل خود را مطابق با حروف و اعداد و بسیار راحت تر به همدیگر اعلام و از آن استفاده نمایند، در مثال فوق Zagrio.com بخشی از یک آدرس است که به آن نام دامنه گفته می شود، WWW. در واقع به مرورگر شما اعلام می نماید که شما به دنبال اینترفیس تارنمای گسترده ی جهانی و یا World Wide Web آن دامنه هستید. در نتیجه دامنه علاوه بر ساده سازی آدرس در اینترنت، به کاربر امکان انتخاب و تعریف نام مورد نظر خود را بر روی آدرس ارائه می دهد.

اما اهمیت و استفاده دامنه همینجا به پایان نمی رسد، استفاده ی دیگر دامنه در زمانی است که مکان جغرافیایی میزبان سایت شما تغییر می کند، در واقع زمانی که شما سرور را تغییر می دهید بالطبع IP نیز تغییر می کند، اما نام دامنه ثابت بوده و تغییر نمی کند، همانطور که پیشتر گفته شد نام دامنه با استفاده از DNS به IP مربوطه متصل می گردد، لذا زمانی که IP تغییر کرد با اعمال تنظیمات IP جدید بر روی دامنه می توانید دسترسی را بر روی همان دامنه محیا سازید، در واقع IP انتقال نمی یابد اما دامنه می تواند با تغییر تنظیمات DNS به IP جدیدی اشاره نماید، در واقع نام دامنه همانند نام شما می باشد، در نظر بگیرید شما از شهری به شهر دیگری مهاجرت می نمایید، آدرس و حتی شماره تلفن شما تغییر می کند و این در حالتی است که نام و نام خانوادگی شما بدون هیچ تغییری باقی می ماند.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟


 چاپ این مقاله

خوانده شده

رنگهای مختلف در ترمینال ssh به چه معنی هستند؟

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که هنگامی که یک دستور را در محیط ssh وارد می کنید در...

تنظیمات Outlook در حالت Exchange Active Sync

بعد از ساخت ایمیل در وب سایت پنل وارد کنترل پنل سیستم خود شوید و بر روی گزینه Email کلیک کنید....

آموزش راه اندازی ایمیل در Outlook با استفاده از پروتکل IMAP

در ابتدا و قبل از آموزش راه اندازی به معرفی این پروتکل خواهیم پرداخت.پروتکل IMAP مخفف عبارت...

راه اندازی سرور ایمیل بهینه

Mail سرور چیست؟ Mail Server یا سرور ایمیل به مجموعه ای از نرم افزار ها و سخت افزار ها گفته می شود...

فایده ی داشتن IP اختصاصی چیست ؟

IP اختصاصی به شما امکان می دهد که با وارد کردن آدرس IP در مرورگر، سایت خود را مشاهده نمایید....

Powered by WHMCompleteSolution