دامنه چیست و چه استفاده ای دارد؟

به هر رایانه ی متصل به شبکه جهانی اینترنت یک شناسه یکتا عددی اختصاص می یابد (همانند شماره تلفن)، این شناسه عددی، رشته ای از اعداد می باشد و بدیهی است به خاطر سپردن آن برای بسیاری از مردم دشوار خواهد بود به این شناسه بصورت اختصاری IP اتلاق می شود، مخفف Internet Protocol، لذا جهت سهولت دسترسی به یک رایانه یا بخش خاصی از اینترنتی DNS و یا Domain Name System اختراع گردید. DNS ها در واقع وظیفه ی تفسیر یک IP عددی به یک آدرس متشکل از حروف و اعداد (به نام دامنه) را به عهده دارند. دامنه متشکل از حروف و اعداد هست و لذا آن را بسیار راحت تر از یک IP می توان بخاطر سپرد، برای مثال اگر شما قصد بازدید از وب سایت زاگریو را دارید، برای شما بخاطر سپردن شناسه 5.9.105.214 ساده تر است و یا Zagrio.Com ؟

در واقع DNS یک نام تشکیل شده از حروف و اعداد مورد نظر شما را به یک شناسه یکتا متصل می نماید و یا شناسه را به نام متشکل از حروف و اعداد تبدیل می کند و لذا کاربران می توانند آدرس سایت و ایمیل خود را مطابق با حروف و اعداد و بسیار راحت تر به همدیگر اعلام و از آن استفاده نمایند، در مثال فوق Zagrio.com بخشی از یک آدرس است که به آن نام دامنه گفته می شود، WWW. در واقع به مرورگر شما اعلام می نماید که شما به دنبال اینترفیس تارنمای گسترده ی جهانی و یا World Wide Web آن دامنه هستید. در نتیجه دامنه علاوه بر ساده سازی آدرس در اینترنت، به کاربر امکان انتخاب و تعریف نام مورد نظر خود را بر روی آدرس ارائه می دهد.

اما اهمیت و استفاده دامنه همینجا به پایان نمی رسد، استفاده ی دیگر دامنه در زمانی است که مکان جغرافیایی میزبان سایت شما تغییر می کند، در واقع زمانی که شما سرور را تغییر می دهید بالطبع IP نیز تغییر می کند، اما نام دامنه ثابت بوده و تغییر نمی کند، همانطور که پیشتر گفته شد نام دامنه با استفاده از DNS به IP مربوطه متصل می گردد، لذا زمانی که IP تغییر کرد با اعمال تنظیمات IP جدید بر روی دامنه می توانید دسترسی را بر روی همان دامنه محیا سازید، در واقع IP انتقال نمی یابد اما دامنه می تواند با تغییر تنظیمات DNS به IP جدیدی اشاره نماید، در واقع نام دامنه همانند نام شما می باشد، در نظر بگیرید شما از شهری به شهر دیگری مهاجرت می نمایید، آدرس و حتی شماره تلفن شما تغییر می کند و این در حالتی است که نام و نام خانوادگی شما بدون هیچ تغییری باقی می ماند.

  • 5 کاربران این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

تعریف دسترسی جهت ورود به سرور برای تیم پشتیبانی زاگریو

در صورتی که قرار است تیم پشتیبانی میزبانی زاگریو به سرور لینوکسی شما متصل شوند و خدماتی را مطابق...

آموزش راه اندازی ایمیل در Outlook با استفاده از پروتکل POP3

در ابتدا و قبل از آموزش راه اندازی به معرفی این پروتکل خواهیم پرداخت. پروتکل pop3 که مخفف Post...

فایده ی داشتن IP اختصاصی چیست ؟

IP اختصاصی به شما امکان می دهد که با وارد کردن آدرس IP در مرورگر، سایت خود را مشاهده نمایید....

آپگرید و یا دانگرید محصول

اگر بنا به هر دلیلی می خواهید سرویس فعلی خود را تغییر دهید، ابتدا باید وارد پنل کاربری خود شوید....

وب هاستینگ یا میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب یا وب هاستینگ (به انگلیسی: Web Hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر...

Powered by WHMCompleteSolution