Sub Domains یا Sub Directorie ،کدامیک برای SEO مناسب است؟


آدرس ها و جهت یابی های یک سایت بسیار برای SEO مهم می باشند. اما عناصرساختاری یک سایت که بر SEO اثر می گذارند به اینجا ختم نمی شود. بعنوان مثال Sub Domains و Sub Directorie ، این موارد مثالهایی از عناصر ساختاری سایت است که بر روی نتایج رتبه بندی گوگل اثرگذار هستند. در حالی که ممکن است همیشه بین زمانی که یک صفحه در دایرکتوری فرعی (Sub Directories) است در مقابل زمانی که در یک زیردامنه(Sub Domains) است  تفاوت بزرگی نباشد. مواردی وجود دارد که زمانی که از Sub Domains  یا Sub Directorie استفاده می کنید بسیار مهم می باشند.


تفاوت بین یک Sub Domains و یک Sub Directories :


قبل از بحث در مورد مزایا و معایب Sub Domains و Sub Directories اجازه دهید که تفاوت بین آنها را تو ضیح دهیم:
در واقع هنگام استفاده از زیردامنه (Sub Domains) آدرس شما شبیه این می باشد: subdomain.domain.com
توجه داشته باشید که 'subdomain' بخشی است که قبل از دامنه قرار دارد.این بخش به گوگل و بازدید کنندگان سایت شما می گوید که مطالب زیردامنه (Sub Domains) جدا از محتویات بقیه سایت شما می باشد.استفاده معمولی از زیردامنه (Sub Domains) برای یک سایت کسب و کار است که در آن وبلاگ جدا از بقیه سایت می باشد و در زیر دامنه خود قرار دارد مانند blog.companysite.com ، سایت هایی با انجمن ها ( و مطالب دیگر بعنوان مثال مقالات) که غالبا قسمت انجمن ها بر روی یک زیر دامنه جدا قرار دارد مانند forum.contentsite.com

بر خلاف Sub Domains که قبل از نام دامنه قرار می گیرد. ساب دایرکتوری (Sub Directories)  بعد از نام دامنه می آید مانند : domain.com/subdirectory
تفاوت فقط در نحو قرارگیری Sub Domains  و ساب دایرکتوری (Sub Directories) نیست.این تفاوت به نوع محتوای شما نیز مربوط می شود. هیچ قانونی برای استفاده از Sub Domains یا ساب دایرکتوری (Sub Directories) وجود ندارد اما اگر اساسا محتوای شما می تواند محتوای مناسبی برای یک سایت جداگانه می باشد از Sub Domains استفاده کنید. اگر محتوای شما با محتوای اصلی سایت تفاوت چندانی ندارد از زیر دایرکتوری (Sub Directories) استفاده کنید. بعنوان مثال اگر شما یک وبلاگ در مورد طراحی سایت دارید شما می توانید از زیر دایرکتوری جداگانه برای آموزش، مسائل آزاد، آثار هنری و غیره استفاده کنید اما فروشگاه که شما در آن قالب و طرح را می فروشید را در یک دامین جداگانه قرار دهید.


مزایای SEO از زیر دامنه (Sub Domains)  :
گفتن این جمله که زیر دامنه (Subdomain) برای SEO بهتر است یا نه کار سختی می باشد زیرا این موضوع به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. با این حال زمانی است که صفحات متعددی برای یک کلمه کلیدی دارید می توانید از زیردامنه (Sub Domains) استفاده کنید. گوگل معمولا تعداد نتایج جستجو را برای هر دامنه محدود می کند مگر اینکه این نتایج بسیار به هم مرتبط باشند.اما این در مورد زیر دامنه ها صدق نمی کند. بعبارت دیگر اگر شما یک دامنه و یک ساب دایرکتوری دارید و 10 نتیجه مرتبط به هم دارید، به احتمال زیاد گوگل فقط 2 یا 3 مورد از آنها را نشان می دهد.در حالیکه اگر 5 تا زیر دامنه داشته باشید،این شانس را دارید که 2 تا 3 مورد از آنها برای هر زیردامنه در نتایج نشان داده شود.

یکی دیگر از مزایای زیردامنه (Sub Domains) برای SEO این است که  شما می توانید کلمات کلیدی را بعنوان نام زیردامنه قرار دهید. این گزینه خوبی می باشد مخصوصا اگر که نام دامنه اصلی شما فاقد آنها باشد. بعنوان مثال اگر دامنه اصلی شما healthsomething.com می باشد اما شما باید مسایل بسیاری در مورد اعتیاد داشته باشید، احساسی برای ایجاد یک زیردامنه جداگانه در مورد اعتیاد مانند addiction.healthsomething.com با کلمات کلیدی در آن ایجاد می شود. البته شما می توانید این کار را با ساب دایرکتوری نیز انجام دهید اما به نوعی یک زیردامنه (Sub Domains) با کلمات کلیدی دارای اثر بیشتری می باشد.


اشکالات SEO از زیردامنه (Sub Domains) :
مزایای استفاده از زیردامنه برای SEO ملموس و قابل لمس می باشد.با این حال اشکالاتی هم دارند. زیر دامنه ها سخت تر تنظیم و مدیریت می شوند.
نقطه ضعف دیگر که یکی از بزرگترین نقاط ضعف زیردامنه ها می باشد این است که زیر دامنه همیشه ویژگی هایی از دامنه اصلی به ارث نمی برد. بعنوان مثال اگر دامنه اصلی شما PR5 دارد ممکن است زیردامنه شما PR0 داشته باشد چرا که از نظر گوگل هر دو آنها بسیار بهم نزدیک نمی باشند. در بسیاری از موارد این مورد به تنهایی کافی است تا این ایده به شما داده شود که استفاده از زیردامنه ها در تمامی موارد – از آنجا که زیردامنه ها ویژگی های دامنه اصلی را به ارث نمی برند – مفید و موثر نمی باشد. این بدان معناست که شما باید آنها را از ابتدا بهینه سازی کنید.


مزایای SEO از ساب فولدرها (sub folders) :
اگر شما انتظار لیستی طولانی از مزایای SEO از ساب فولدرها (sub folders) دارید، چنین لیستی وجود ندارد زیرا ساب فولدرها(sub folders)  تنها دو مزیت برای SEO دارند.
اول اینکه ساب فولدرها(sub folders)  همانند زیردامنه ها می توانند شامل کلمات کلیدی در URL ها باشند. دوم اینکه ساب فولدرها می توانند ویژگی های دامنه اصلی  را به ارث ببرند. این به این معنی است که اگر سایت شما در حال اجرای یک عمل کلی می باشد، تمامی محتوای ساب فولدرها را به طور خودکار از این عمل نفع می برند. در حالیکه در ساب دامنه ها شما ممکن است برای اثرات SEO تمامی موارد را از ابتدا انجام دهید.


مشکلات SEO از ساب فولدرها (sub folders)  :
نقطه ضعف اصلی SEO از ساب فولدرها، این است که آنها می توانند حضور شما را محدود کنند اگر نتایج جستجو در حال حاضر با صفحات سایت شما اشباع شده باشد. همانطور که قبلا گفته شد گوگل نتایج جستجو را برای هر دامنه به 2 یا 3 مورد محدود می کند. بنابراین اگر شما صفحات بیشتری دارید که به هم مربوط می باشند، ممکن است که در نتایج جستجو نمایش داده نشوند.


چه موقع از زیردامنه (Sub Domains) استفاده کنیم و چه موقع از ساب دایرکتوری (Sub Directories) استفاده کنیم؟
استفاده از زیر دامنه برای مسائل بزرگ و گسترده مناسب است مثلا هنگامی که شما یک سایت در مورد سلامتی دارید ممکن است احساس نیاز به ایجاد دامنه جداگانه ای برای هر گروه عمده از بیماریها (مانند قلبی عروقی، تنفسی و غیره) کنید و سپس یک ساب فولدر برای هر بیماری جداگانه  در این گروه ایجاد کنید ( مانند حمله قلبی، آنفولانزا و غیره)
همچنین همانطور که قبلا ذکر شد اگر سایت شما دارای یک انجمن یا یک وبلاگ علاوه بر صفحات شرکت خود دارید شما باید از زیر دامنه برای انجمن و وبلاگ خود استفاده کنید مانند forum.domain.com  و  blog.domain.com

البته این توصیه ها بطور کلی می باشند وشما نباید بطور کورکورانه آنها را دنبال کنید. در نهایت شما باید موارد مورد نظر را بررسی کنید و تشخیص دهید که چه چیزی برای شما مناسب و چه چیزی برای شما نامناسب می باشد.
  • 1 کاربران این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

بهترین و بدترین فعالیت ها برای داشتن وبسایتی با ترافیک بالا و مناسب برای موتور های جستجو - افزودنیهای بصری و SEO

افزودنیهای بصری و SEO 52. Javascriptاگر عاقلانه استفاده شوند آسیبی نمی رسانند. اما اگر محتوای...

بهترین و بدترین فعالیت ها برای داشتن وبسایتی با ترافیک بالا و مناسب برای موتور های جستجو - کلمات کلیدی

در اینجا فهرستی از فاکتورهایی را داریم که برای رتبه بندی سایت شما توسط Google، Yahoo، Bing و دیگر...

بهترین و بدترین فعالیت ها برای داشتن وبسایتی با ترافیک بالا و مناسب برای موتور های جستجو - Metatags

Metatags - متا تگ ها 35. ابربرچسب ها(Metatags)اهمیت ابر برچسب ها در حال کم شدن می باشد. اگر...

بهترین و بدترین فعالیت ها برای داشتن وبسایتی با ترافیک بالا و مناسب برای موتور های جستجو - لینک های داخلی، ورودی و خروجی

لینک های داخلی، ورودی و خروجی 17. آدرس قابل لینکدر لینکهای ورودی همانطور که در بخش کلمات کلیدی...

واژه نامه SEO

301 Redirect : تغییر مسیر 301 یک کد وضعیت صفحه است که به موتورهای جستجو می گوید که یک صفحه...

Powered by WHMCompleteSolution