آدرس IP چیست | معرفی انواع IP ADDRESS

آدرس IP و معرفی انواع IP ADDRESS

490

آدرس IP، موضوعی است که به عنوان صاحب یک یا چند سرور باید با مفهوم و همچنین انواع آن آشنا شوید، با ما در زاگریو همراه باشید، تا شما را با این موضوع مهم و جذاب، بیشتر آشنا کنیم.

آدرس IP چیست؟ | IP ADDRESS

آدرس IP، یک آدرس شبکه می‌باشد، که ممکن است تنها یک بار به یک دستگاه در شبکه اختصاص داده شود. این امر، ضروری است تا بسته‌های داده به درستی آدرس دهی و تحویل داده شوند.

همچنین آدرس IP شناسه منحصر به فرد یک کامپیوتر است، که مکان آن را در اینترنت مشخص می‌کند و نشان می‌دهد که کدام ارائه دهنده استفاده می‌شود.

آدرس IP 32 بیتی (که IPv4 نیز نامیده می‌شود) از چهار مجموعه اعداد از 0 تا 255 تشکیل شده است.

آدرس IP

به طور خلاصه و کلی، آدرس IP، آدرس منحصر‌به‌فردی است که یک دستگاه را در اینترنت یا شبکه محلی شناسایی می‌کند و مجموعه قوانین حاکم بر قالب داده‌های ارسال‌شده ازطریق اینترنت یا شبکه محلی است.

نمونه‌ای از آدرس IP

.192.168.0.1

بخش‌های یک آدرس IP

اگر بخواهیم به زبان ساده به شما توضیح دهیم، یک آدرس IP، از دو بخش تشکیل شده است :

1 . قسمت جلویی، آدرس شبکه

2 . قسمت عقب، آدرس میزبان.

آدرس شبکه عمدتاً برای مسیریابی IP مهم است، در حالی که آدرس میزبان برای روتر مهم است، که میزبان در شبکه آن قرار دارد.

انواع آدرس IP

چهار نوع آدرس IP وجود دارد: آدرس آی‌پی عمومی، آدرس آی‌پی خصوصی، آدرس آی‌پی استاتیک و آدرس آی‌پی پویا.

آدرس‌های IP عمومی

آدرس IP عمومی، آدرسی است که در آن یک آدرس اصلی با کل شبکه شما مرتبط است. در این نوع آدرس IP، هر یک از دستگاه‌های متصل آدرس IP یکسانی دارند. این نوع آدرس IP عمومی، توسط ISP شما به روتر شما ارائه می‌شود.

 آدرس های IP عمومی

آدرس های IP خصوصی


یک آدرس IP خصوصی، یک شماره IP منحصر به فرد است، که به هر دستگاهی که به شبکه اینترنت خانگی شما متصل می‌شود، اختصاص داده می‌شود، که شامل دستگاه‌هایی مانند رایانه، تبلت، تلفن‌های هوشمند است، که در خانه شما استفاده می‌شود.

همچنین شامل انواع دستگاه‌های بلوتوثی می‌باشد، که استفاده می‌کنید، مانند چاپگرها و دستگاه‌های هوشمند مانند تلویزیون و غیره.

آدرس IP پویا


آدرس‌های IP پویا، همیشه در حال تغییر هستند و موقتی می‌باشند و هر بار که دستگاهی به وب متصل می‌شود، به آن اختصاص داده خواهد شد. IPهای پویا می‌توانند منشأ خود را در مجموعه‌ای از آدرس‌های IP که در بسیاری از رایانه‌ها به اشتراک گذاشته شده‌اند، ردیابی کنند.

آدرس‌های IP پویا، نوع دیگری از آدرس‌های پروتکل اینترنت هستند. برای مدت زمان مشخصی فعال هستند و پس از آن منقضی می‌شود.

آدرس IP پویا

آدرس های IP استاتیک


آدرس IP استاتیک، یک آدرس IP است که قابل تغییر نیست. در مقابل، یک آدرس IP پویا توسط سرور پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) تخصیص داده می‌شود، که ممکن است تغییر کند. آدرس IP ثابت هرگز تغییر نمی‌کند، اما می‌توان آن را به عنوان بخشی از مدیریت معمول شبکه تغییر داد.

آدرس‌های IP استاتیک ثابت هستند و یک بار اختصاص داده می‌شوند، که در طول سال‌ها ثابت می‌ماند. این نوع IP همچنین به شما کمک می‌کند، تا اطلاعات زیادی در مورد یک دستگاه تهیه کنید.

آدرس IP

نسخه‌های آدرس IP

IPv4

IPv4، اولین نسخه IP بود. در سال 1983 برای تولید در ARPANET مستقر شد. امروزه این نسخه پرکاربردترین نسخه IP است. برای شناسایی دستگاه‌های موجود در شبکه با استفاده از سیستم آدرس‌دهی استفاده می‌شود.

IPv4، از یک طرح آدرس 32 بیتی استفاده می‌کند، که امکان ذخیره 2^32 آدرس را فراهم می‌کند، که بیش از 4 میلیارد آدرس است. تا به امروز، پروتکل اینترنت اولیه محسوب می‌شود و 94 درصد از ترافیک اینترنت را حمل می‌کند.

IPv6

IPv6 نسخه جدیدتر آدرس‌دهی اینترنتی است، که از یک مقدار الفبایی 128 بیتی برای شناسایی یک دستگاه نقطه پایانی به صورت آنلاین استفاده می‌کند.

آدرس Ipv4 ممکن است، چیزی شبیه به 208.80 باشد. 154.224، و یک آدرس Ipv6 ممکن است به این صورت باشد: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334.

IPv6 اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های متصل بسیار بیشتری در اینترنت بدون آدرس‌های تکراری وجود داشته باشند، که می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

محدوده IP

محدوده IP، یک ناحیه آدرس را در قسمت میزبان (host) آدرس IP نشان می‌دهد. در این محدوده، دستگاه‌های مختلف دیگری را می‌توان در یک شبکه محلی یا وب متصل کرد. تمام آدرس‌های IP، از یک محدوده مستقیم از یکدیگر پیروی می‌کنند. اندازه یک محدوده توسط زیر شبکه ماسک تعیین می‌شود.

نمونه‌ای از محدوده IP

آدرس IP 198.168.10.1 است و در یک ماسک زیر شبکه استاندارد، آدرس‌های IP اضافی تا 192.168.10.254 را می‌توان در محدوده تخصیص داد. در نتیجه، هرچه محدوده IP بزرگتر باشد، دستگاه‌های بیشتری را می‌توان در آن شبکه استفاده کرد.

خرید دامنه

آدرس IP چگونه قرار می‌گیرد؟

بر اساس آدرس IP، می‌توان تعیین کرد که کاربر اینترنتی مربوطه در کجا قرار دارد. محدوده‌های مختلف آدرس IP به ارائه دهندگان خدمات اینترنت، شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی اختصاص داده شده است.

ناشناس بودن

آدرس IP، نقش مهمی در مورد حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن شما در اینترنت دارد. اگر می‌خواهید به صورت ناشناس وب گردی کنید، می‌توانید از یک آی‌پی ناشناس استفاده کنید، که استفاده ناشناس شما از اینترنت را تضمین می‌کند. برنامه‌هایی مانند Tor یا JAP می‌توانند مسیرهای شما را در وب پوشش دهند، با این حال، هنگام گشت و گذار با آن، سرعت کاهش می‌یابد.

با توجه به قانون فعلی، ارائه دهندگان اینترنت موظف هستند، پس از پایان جلسه، کل جریان داده را حذف کنند. آدرس‌های IP اختصاص داده شده به مشتریان باید پس از هفت روز حذف شوند.

آی‌پی آدرس و ارتباطش با سئو

اصطلاح لینک بیلدینگ اقدامات خاصی را برای افزایش محبوبیت دامنه و لینک یک وب سایت تعریف می‌کند. به هر دامنه یک آدرس IP اختصاص داده شده است. این آدرس IP به نوبه خود دارای کلاس‌های مختلفی است (به عنوان مثال 127.1.1.0 و 127.1.2.0). C کلاس‌های مختلفی وجود دارد.

اگر یک وب سایت از محبوبیت بالایی در کلاس C برخوردار باشد، به این معنی است که به طور طبیعی بک لینک‌های وب سایت را از بسیاری از سایت‌های مختلف افزایش داده است، که همه آن‌ها توسط افراد یا شرکت‌های مختلف اداره می‌شوند.

هر کدام میزبان وب خود را دارند، که به نوبه خود سرورهایی را با آدرس‌های IP مختلف اجرا می‌کند. از سوی دیگر، وب سایتی که دارای بک لینک از محدوده IP مشابه باشد، کاملا غیر طبیعی به نظر می‌رسد. این زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی چندین وب سایت در یک حساب کاربری با یک هاست داشته باشد و بک لینک‌ها را از همه وب سایت‌ها به یک صفحه فرود خاص اجرا کند.

کلام آخر…

در این مقاله به صورت کامل با مبحث آدرس IP و انواع مختلف آن آشنا شدید، اگر هرگونه مشکلی برای شما در مورد مدیریت سرور و یا در هنگام خرید هاست بوجود آمد، کارشناسان حرفه‌ای زاگریو به صورت ۲۴ ساعته در حال پشتیبانی هستند.

میزبانی وب زاگریو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *