WebDAV چیست؟

3k
(Web Distributed Authoring and Versioning (WebDAV نسخه توسعه یافته‌ای از پروتکل HTTP است که به کلاینت‌ها اجازه انتشار، قفل کردن و مدیریت منابع در وب را می‌دهد.

پروتکل WebDAV یک چارچوب برای ایجاد، تغییر و حرکت اسناد در یک سرور، معمولا یک وب سرور یا وب اشتراکی فراهم می‌کند. از مهمترین ویژگی‌های پروتکل WebDAV می‌توان به نگهداری خصوصیات یک نویسنده یا تاریخ ایجاد تغییرات، مدیریت namespace، مجموعه‌ها و بازنویسی اشاره کرد. نگهداری خصوصیات شامل مسائلی مانند ایجاد، حذف و پرس‌وجو از اطلاعات فایل است. مدیریت Namespace به توانایی کپی و انتقال صفحات وب در Namespace سرور می‌پردازد.

 

ویژگی‌های WebDAV:

  • قفل کردن (که به عنوان کنترل همزمانی هم شناخته می‌شود) که مانع از نوشتن تصادفی فایل‌ها می‌گردد.
  • خواص XML، که عملیاتی مانند ذخیره و بازیابی را در ابرداده‌ها، به‌طوری‌که داده‌ها در مورد داده‌های دیگر را به سادگی می‌توان سازماندهی کرد.
  • پروتکل DAV که قادر به انجام تنظیمات، حذف و بازیابی است.
  • پروتکل DASL (پروتکل جستجوی DAV و موقعیت) که قادر به جستجو بر اساس ارزش محل منابع در وب است.
  • استفاده از Namespace که از عملیات کپی و انتقال پشتیبانی می‌کند.
  • جستجوی محتوا و ویژگی های فایل‌ها در فهرست راهنمای WebDAV

جایگزین هایی برای WebDAV:

پروتکل انتقال فایل (FTP)، یک پروتکل شبکه بر اساس IP است که به کاربران اجازه می‌دهد بین Host های شبکه فایل انتقال دهند. استفاده از WebDAV مزایای بیشتری نسبت به پروتکل انتقال فایل (FTP) دارد، از قابل توجه‌ترین این مزایا می‌توان به گزینه‌های امنیتی بیشتر و توانایی به استفاده از یک پورت TCP برای همه ارتباطات اشاره کرد.

پروتکل انتقال فایل SSH یا (SFTP)، یک فرمت از پروتکل (Secure Shell protocol (SSH ورژن 2 است که قابلیت انتقال امن فایل‎ها را فراهم می‎کند.

یک سیستم فایل توزیع شده مانند پروتکل (Server Message Block (SMB که به Microsoft Windows و کلاینت‎های open-source Samba برای اجازه دسترسی و مدیریت فایل‎ها و پوشه‎ها راه دور بر روی یک سرور فایل مناسب می‎دهد.

AtomPub یک پروتکل مبتنی بر HTTP برای ایجاد و بروزرسانی منابع وب است که می‎تواند برای برخی از موارد WebDAV استفاده شود.

CMIS یک استاندارد متشکل از مجموعه‎ای از خدمات وب‎سایت برای به اشتراک گذاری اطلاعات در بین مخازن محتوای متفاوت است.

نرم‎افزارهای Wiki همانند MediaWiki.

WebDAV بر روی سرورهای میزبانی زاگریو نصب است و شما می‎توانید با استفاده از لینک زیر به آن متصل شوید و از آن استفاده نمائید.

https://panel.irwin.zagrio.com:8888