10 ویژگی سیستم عامل Microsoft Nano Server

2.7k

۱- Nano Server چیست؟

Nano Server یک نسخه مقایسه‌ای headless از Windows Server است که  مایکروسافت در حال توسعه آن تحت نام کد Tuva است. این نسخه برای اجرای خدمات و مدیریت کاملا  از راه دور طراحی شده است. مایکروسافت Nano Server را تحت عنوان «یک سیستم عامل که با هدف اجرای نرم‌افزارها  و محتوا در Cloud طراحی شده است.» توصیف می‌کند.

۲- تفاوت Nano Server با Windows Server چیست؟

اول اینکه Nano Server یک نسخه کاملا Headless (بی‌سر) بدون GUI است و اینکه Nano یک ردپای خیلی کوچکتر از Windows Server است critical bulletins کمتر و ۸۰% Reboot کمتر نیاز دارد. یک سیستم عامل کوچکتر منجر به داشتن سیستمی خواهد شد که نرم‌افزارهای سیستمی کمتری دارد و نتیجتا نیاز به نگهداری کمتری در مقابل مشکلات امنیتی خواهد داشت به نصب سیستم عامل‌های فعلی ویندوز. این مورد همچنین پایداری سیستم را نیز افزایش خواهد داد. این فیلم از مایکروسافت نشان می‌دهد که نانو سرور با ۱TB حافظه رم و بیش از ۱۰۰۰ ماشین مجازی Nano Server در حال فعالیت است.

۳- Nano Server هیچ رابط گرافیکی کاربر (GUI) یا مدیریت محلی دارد؟

Nano Server رابط گرافیکی کاربر (GUI) ندارد و برخلاف Windows Server Core بدون خط فرمان (command prompt) و کنسول PowerShell است. Nano Server حتی local login هم ندارد. به طور کلی Nano Server برای حمایت و پشتیبانی از خدمات طراحی شده است.

۴- آیا Nano Server می‌تواند برنامه‌های کاربردی ویندوز را به طور منظم اجرا کند؟

خیر، شما نمی‌توانید برنامه‌های کاربردی رابط گرافیکی کاربر ویندوز را بر روی Nano Server اجرا کنید. Nano Server برای ارائه خدمات زیرساخت طراحی شده است.

۵- اگر Nano Server برنامه‌های کاربردی ویندوز را اجرا نمی‌کند پس چه چیزی اجرا می‌کند؟

مایکروسافت دو سناریوی اصلی در مورد نانو سرور ارائه می‌دهد.

خدمات زیرساخت سرور Cloud از قبیل (Hyper-v، Hyper-V cluster، Scale-Out File Servers (SOFSs و نرم‌افزارهای born-in-the-cloud که در حال اجرا بر روی ماشین‌های مجازی (virtual machines) ، containers و یا پلت‌فرم‌های توسعه‌یافته هستند که به UI بر روی سرور نیاز ندارند. Nano Server  از runtime های مختلف مانند C#، Java ، Node.js و Python پشتیبانی می‌کند. Nano Server یک API سازگار با ویندوز سرور خواهد بود با زیرمجموعه‌ای از اجزایی که نانو فراهم می‌کند.

۶- علاوه بر GUI و command shell مایکروسافت چه چیزی را از Windows Server برا ی ساخت Nano Server حذف کرده است؟

علاوه بر حذف GUI و command shell، مایکروسافت پشتیبانی از ۳۲ بیت (WOW64)، از نصب MSI و بسیاری از Server Core components ها را حذف کرده است.

۷- شما چگونه می‌توانید Nano Server را بدون GUI و command prompt مدیریت کنید؟

تمام مدیریت Nano از راه دور با استفاده از WMI و PowerShell  انجام می‌شود. مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که Nano نقش‌های ویندوز سرور و ویژگی‌های پشتیبانی را با استفاده از ویژگی‌های on Demand and DISM (Deployment Image Servicing and Management) خواهد داشت. Nano همچنین انتقال فایل از راه دور، نوشتن اسکریپت از راه دور و اشکال‌زدایی از راه دور از Visual Studio را پشتیبانی می‌کند. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که ابزار مدیریت مبتنی بر وب را برای Nano Server فراهم می‌کند.

۸- آیا Nano Server جایگزین Windows Server خواهد شد؟

خیر، Nano Server برای زیرساخت‌های تخصصی سرور طراحی شده است. Nano Server می‌تواند به عنوان یک گزینه نصب از تنظیمات برنامه Windows Server نصب شود مانند Server Core. مایکروسافت نسخه‌های جدیدی از Windows Server را به عنوان یک هدف کلی سیستم عامل سرور برای آینده قابل پیش بینی منتشر خواهد کرد.

۹- چه موقع Nano Server منتشر خواهد شد؟

مایکروسافت اعلام نکرده است که چه زمانی Nano Server در دسترس خواهد بود. با این حال چون یک گزینه از Windows Server است انتظار می‌رود که با نسخه جدید Windows Server in 2016 منتشر شود.

۱۰- کجا می‌توانیم اطلاعات بیشتری در مورد Nano Server بدست بیارویم؟

شما می‌توانید از Windows Server Blog در مورد آینده Windows Nano Server اطلاعات بدست آورید. همچنین مایکروسافت در مورد Nano server اطلاعات بیشتری را در BUILD  و Ignite منتشتر خواهد کرد.