10 ویژگی سیستم عامل Microsoft Nano Server

NANO SERVER

4.2k
در این مطلب، قصد داریم موضوع جذاب Microsoft Nano Server را بررسی کرده و 10 ویژگی سیستم عامل Microsoft Nano Server، را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. پس برای آموزشی دیگر، با زاگریو همراه باشید.

10 ویژگی سیستم عامل Microsoft Nano Server

در ادامه به بررسی ویژگی‌های متفاوت سیستم عامل Microsoft Nano Server، از جمله Nano Server چیست؟ ، آیا نانو سرور جایگزین Windows Server خواهد شد ‌‌و اینکه چه موقع Nano Server منتشر خواهد شد؟ ‌‌خواهیم پرداخت.

۱.  Nano Server چیست؟

نانو سرور یک نسخه مقایسه‌ای headless از WindowsServer است که  مایکروسافت در حال توسعه آن تحت نام کد Tuva است. این نسخه برای اجرای خدمات و مدیریت کاملا  از راه دور طراحی شده است. مایکروسافت نانو سرور را تحت عنوان «یک سیستم عامل که با هدف اجرای نرم‌افزارها  و محتوا در Cloud طراحی شده است.» توصیف می‌کند.

NANO SERVER

۲. تفاوت Nano Server با Windows Server چیست؟

اول اینکه نانو سرور یک نسخه کاملا Headless (بی‌سر) بدون GUI است و اینکه نانو یک ردپای خیلی کوچکتر از WindowsServer است critical bulletins کمتر و ۸۰% Reboot کمتر نیاز دارد.
یک سیستم عامل کوچکتر منجر به داشتن سیستمی خواهد شد که نرم‌افزارهای سیستمی کمتری دارد و نتیجتا نیاز به نگهداری کمتری در مقابل مشکلات امنیتی خواهد داشت به نصب سیستم عامل‌های فعلی ویندوز. این مورد همچنین پایداری سیستم را نیز افزایش خواهد داد. این فیلم از مایکروسافت نشان می‌دهد که نانو سرور با ۱TB حافظه رم و بیش از ۱۰۰۰ ماشین مجازی نانو سرور در حال فعالیت است.

۳. Nano Server هیچ رابط گرافیکی کاربر (GUI) یا مدیریت محلی دارد؟

Nano Server رابط گرافیکی کاربر (GUI) ندارد و برخلاف Windows Server Core بدون خط فرمان (command prompt) و کنسول PowerShell است. نانو سرور حتی local login هم ندارد. به طور کلی Nano Server برای حمایت و پشتیبانی از خدمات طراحی شده است.

۴. آیا Nano Server می‌تواند برنامه‌های کاربردی ویندوز را به طور منظم اجرا کند؟

خیر، شما نمی‌توانید برنامه‌های کاربردی رابط گرافیکی کاربر ویندوز را بر روی نانو سرور اجرا کنید. Nano Server برای ارائه خدمات زیرساخت طراحی شده است.

خرید سرور

۵. اگر Nano Server برنامه‌های کاربردی ویندوز را اجرا نمی‌کند پس چه چیزی اجرا می‌کند؟

مایکروسافت دو سناریوی اصلی در مورد نانو سرور ارائه می‌دهد.

خدمات زیرساخت سرور Cloud از قبیل (Hyper-v، Hyper-V cluster، Scale-Out File Servers (SOFSs و نرم‌افزارهای born-in-the-cloud که در حال اجرا بر روی ماشین‌های مجازی (virtual machines) ، containers و یا پلت‌فرم‌های توسعه‌یافته هستند که به UI بر روی سرور نیاز ندارند. نانو سرور از runtime های مختلف مانند C# ، Java ، Node.js و Python پشتیبانی می‌کند. Nano Server یک API سازگار با ویندوز سرور خواهد بود، با زیرمجموعه‌ای از اجزایی که نانو فراهم می‌کند.

۶. علاوه بر GUI و command shell مایکروسافت چه چیزی را از WindowsServer برای ساخت نانو سرور حذف کرده است؟

علاوه بر حذف GUI و command shell، مایکروسافت پشتیبانی از ۳۲ بیت (WOW64)، از نصب MSI و بسیاری از Server Core components ها را حذف کرده است.

مدیریت سرور

۷.  شما چگونه می‌توانید Nano Server را بدون GUI و command prompt مدیریت کنید؟

تمام مدیریت Nano از راه دور با استفاده از WMI و PowerShell  انجام می‌شود. مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که نانو نقش‌های ویندوز سرور و ویژگی‌های پشتیبانی را با استفاده از ویژگی‌های on Demand and DISM (Deployment Image Servicing and Management) خواهد داشت.

نانو سرور همچنین انتقال فایل از راه دور، نوشتن اسکریپت از راه دور و اشکال‌زدایی از راه دور از Visual Studio را پشتیبانی می‌کند. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که ابزار مدیریت مبتنی بر وب را برای Nano Server فراهم می‌کند.

command prompt

۸.  آیا نانو سرور جایگزین Windows Server خواهد شد؟

خیر، Nano Server برای زیرساخت‌های تخصصی سرور طراحی شده است. نانو سرور می‌تواند به عنوان یک گزینه نصب از تنظیمات برنامه WindowsServer نصب شود مانند ServerCore. مایکروسافت نسخه‌های جدیدی از Windows Server را به عنوان یک هدف کلی سیستم عامل سرور برای آینده قابل پیش بینی منتشر خواهد کرد.

Windows Server

۹.  چه موقع Nano Server منتشر خواهد شد؟

مایکروسافت اعلام نکرده است که چه زمانی نانو سرور در دسترس خواهد بود. با این حال چون یک گزینه از Windows Server است انتظار می‌رود که با نسخه جدید Windows Server in 2016 منتشر شود.

۱۰.  کجا می‌توانیم اطلاعات بیشتری در مورد Nano Server بدست بیارویم؟

شما می‌توانید از Windows Server Blog در مورد آینده نانو سرور اطلاعات بدست آورید. همچنین مایکروسافت در مورد نانو سرور اطلاعات بیشتری را در BUILD  و Ignite منتشتر خواهد کرد.
میزبانی وب زاگریو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *