Apache/Prefork: تعیین حداکثر تعداد کلاینت‌ها

1.4k

اصول اولیه Apache/Prefork:

۱-    تعیین مقدار RAM که برای Apache/Prefork در دسترس است.
۲-    تعیین مقدار RAM برای هر کاربر آپاچی
۳-    تنظیم حداکثر تعداد کلاینت‌ها به: (مقدار RAM در هر فرآیند آپاچی) / (مقدار RAM در دسترس آپاچی)

۴-    نظارت و تنظیم

چگونه مقادیر را در Apache/Prefork تغییر دهیم:

 

مقادیر حداکثر تعداد کلاینت‌ها (MaxClients) در فایل اصلی main Apache configuration قرار گرفته است. به عنوان مثال /etc/apache2/apache2.conf یا /etc/httpd/httpd.conf.

بخش مربوطه مانند شکل زیر است:
Apache/Prefork
بعد از تغییر مقادیر فایل را دخیره کنید و Apache را با دستور apache2ctl graceful-stop && apache2ctl start ری‌استارت نمائید.

چرا این موضوع مهم است؟
یکی از شایع‌ترین دلایل سقوط یک وب سرور این است که تمام حافظه فیزیکی (RAM) موجود را مصرف می‌کند. وقتی که این اتفاق پیش می‌آید، سیستم عامل با حرکت بر روی دیسک تلاش می‌کند مقداری از این فضا را آزاد کند. در لینوکس این عمل Swap Space و در ویندوز Page File نامیده می‌شود.  این فرآیند به منظور شکست دادن RAM (که دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌کند) است و نیاز به منابع (CPU، دیسک I/O) برای انجام مبادله داده‌ها بین دیسک و RAM دارد. فضای جابجایی هم می‌تواند به طور کامل مصرف شود، اما مشکل اصلی این است که در یک محیط با سرعت بالا مانند وب سرور، سیستم به سرعت می‌تواند سرزیر شود و فقط تلاش برای مدیریت حافظه می‌تواند برای این سقوط موثر باشد. به همین دلیل به آن Thrashing می‌گویند.

به این کار اجتناب از شکست گفته می‌شود و تنها راه برای انجام این کار این است که آپاچی را از مصرف تمام RAM در دسترس نگهداری شود.


چگونه مقدار RAM موجود برای Apache/Prefork را تعیین کنیم:

مقدار حافظه در دسترس برای آپاچی مجموع مقدار RAM روی سیستم منهای مقداری است که توسط تمام فرآیندهای دیگر استفاده می‌شود. متاسفانه، تعیین مقدار RAM که بر روی سیستم استفاده می‌شود دشوار است. این مورد حتی از تعیین حداکثر حافظه‌ای که توسط دیگر فرآیندها زمانی که سرور تحت بار سنگین قرار دارد مشکل‌تر است. حتی زمانی که شما در حال اجرای Mysql بر روی همان سیستم هستید کار محاسبه دشوارتر می‌شود. به طور معمول هر درخواست که توسط Apache/Prefork به کار گرفته می‌شود حداقل یک اتصال با Mysql را باز می‌کند، بنابراین به عنوان یک درخواست آپاچی میزان مصرف RAM توسط Mysql افزایش می‌یابد. در کوتاه مدت، میزان مصرف حافظه Mysql بستگی دارد به اینکه چگونه آنرا توسط نرم‌افزار خود استفاده می‌شود. شما می‌توانید از اسکریپت mysqltuner  برای دریافت حداکثر مقدار Mysql استفاده کنید. اما اگر تنظمیات آپاچی شما به درستی صورت گرفته باشد به ندرت مشکلی درباره میزان حافظه خواهید داشت.

بهترین راه‌کار این است که Mysql را که مصرف بالایی دارد در یک سرور جداگانه قرار دهیم و بیشترین مقدار را برای آن سرور در نظر بگیریم و با توجه به Server load تنظیمات را انجام دهیم.
برای تمامی فرآیندهای دیگر مقدار ۲۵۶MB را در نظر بگیرید. اگر شما در حال استفاده از خدمات دیگری همانند ماشین میزبانی مجازی هستید، ممکن است تمایل داشته باشید که از مقدار بیشتری استفاده کنید.

بنابراین در ابتدا برای یک سیستم معمولی ۲۵۶MB +  حداکثر استفاده حافظه Mysql را در نظر بگیرید.

چگونه میزان RAM را برای مصرف هر فرآیند Apache تعیین کنیم:

 

باز هم، به حافظه مشترک (مخصوصا اگر از APC استفاده می‌کنید) بافر، دخیره و غیره توجه کنید. تعیین این موارد خیلی دشوار است. در تجربه ما، بهترین ابزار تعیین مصرف حافظه برای هر فرآیند  ps_mem.py است.
خروجی ps_mem.py شبیه شکل زیر است:
Apache/Prefork
در اینجا مشاهده می‌کنید که ۱۲۳ فرآیند Apache2 وجود دارد که در مجموع ۴٫۳GB مصرف حافظه دارند، بنابراین هر فرآیند Apache/Prefork حدود ۲۸MB از فضای RAM را استفاده می‌کنند. این سیستم حدود ۸GB حافظه (RAM) دارد و اگرچه ysqltuner.pl گزارش می‌دهد که Mysql حداکثر ۱GB از حافظه را مصرف می‌کند، ما می‌توانیم ببینم که مقداری که مصرف شده خیلی کمتر از ۱GB است. برای اطمینان برای دیگر فرآیندها ۱٫۵GB حافظه در نظر می‌گیریم و میانگین مصرف آپاچی را به ۳۲MB گرد می‌کنیم.
(۶٫۵ x 1024) / 32 = 208

برای اطمینان بیشتر آنرا به ۲۰۰  گرد می‌کنیم، زیرا بهتر است که کمتر تخمین زده شود.

نظارت کردن بر سرور:

 

فرآیندهای آپاچی و مجموع حافظه مصرف شده را مشاهده کنید. در اینجا دستوری داریم که خروجی یکسانی را نشان میدهد که هر ثانیه بروز رسانی می‌شود.
watch -n 1 “echo -n ‘Apache Processes: ‘ && ps -C apache2 –no-headers | wc -l && free -m”
خروجی تولید شده مانند شکل زیر است:
Apache/Prefork
با استفاده از +/- سطر را بافر / ذخیره کنید. مقادیر برحسب MB است. شما می‌توانید در یک نقطه از زمان ببینید که حدود ۲٫۳GB  از حافظه استفاده می‌شود و ۵٫۷GB از حافظه آزاد است. اگر فرآیندهای Apache/Prefork به تنظیمات حداکثر تعداد کلاینت‌ها نزدیک شوند و مقدار زیادی حافظه در دسترس خواهید داشت که شما می‌توانید قدم به قدم این مقدار را افزایش دهید تا این مقدار به کمتر از حداکثر تعداد کلاینت‌ها برسد و سپس آنرا Restart  کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *