IPv6 بر روی سرور Nginx: راهنمای فعال سازی

ipv6-on-nginx

 

 

در این آموزش قصد داریم. با توضیحات مختصر نحوه فعال سازی IPv6 را بر روی سرور Nginx برای شما شرح دهیم. در ادامه با زاگریو همراه باشید.

پروتکل اینترنت نسخه ۶ (به انگلیسی: Internet Protocol version 6) یا به اختصار IPv6 جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت (Internet Protocol) است که ارتباط‌های اینترنتی بر پایه آن شکل می‌گیرد. این نسخه قرار است جای نسخه ۴ این پروتکل (IPv4) را که هم‌اکنون استفاده می‌شود بگیرد. IPv4 از فضای آدرسی ۳۲ بیتی استفاده می‌کند. این فضای اجازهٔ آدرس‌دهی ۲۳۲ یعنی حدود ۴ میلیارد آدرس در اینترنت را می‌دهد. با توجه به این‌که امروزه بسیاری از دستگاه‌ها افزون بر کامپیوترها; مانند موبایل‌ها، دوربین‌ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکس‌های دیجیتال به اینترنت متصل می‌شوند. این فضا رو به اتمام است و تاکنون با تمهیداتی مانند NAT سعی در جبران این کمبود داشته‌اند. IPv6 اما از فضای آدرس‌دهی ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کند که اجازه داشتن ۲۱۲۸ آدرس یگانه را به ما می‌دهد و مشکل فضای آدرسی که هم‌اکنون با آن روبرو هستیم را رفع می‌کند.

همانطور که می‌دانید IPv6  نسبت به IPv4 ویژگی‌های بارز بهتری دارد که مهترین آن سرعت بیشتر آن نسبت به IPv4 می‌باشد. به صورتی که می‌تواند سرعت لود یک وب اپلیکیشن را از 25ms تا 300ms کاهش دهد. یکی از جالب ترین گزارش‌ها از وب سایت SUCURI نشان می‌دهد که 16% از وب‌سایت‌های پرطرفدار جهان با رتبه کمتر 1000 از IPv6 پشتیبانی می‌کنند که این مقدار در وب سایت‌هایی با رتبه زیر 1 میلیون 7% می‌باشد.

IPv6

نحو فعال سازی

به صورت پیش فرض Nginx به گونه‌ای پیکربندی شده که بتواند از IPv6 پشتیبانی کند. برای تایید این قابلیت کافی است که سری به فایل nginx.conf بزنید، شما در این بخش با خطی مانند زیر روبرو خواهید شد:

حال اگر شما آدرس IPv6 فعال دارید پس دیگر مشکلی نیست. و نیاز نیس چیزی را فعال نمایید اما اگر چند آدرس IPv6 دارید. و میخواهید از یک IP خاص و پورت خاص استفاده شود بهر است آن را مانند زیر تنظیم نمایید.

Nginx را دوباره راه اندازی نمایید. تا از صحت کار خود مطمئن گردید.

Saman Yazdannikمشاهده نوشته ها

Avatar for Saman Yazdannik

laus Deo

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *