Windows Server 2012: آموزش مدیریت Core Mode | بخش دوم

Windows Server 2012

5.4k

در بخش اول آموزش نصب Windows Server 2012 Core Edition ، را به شما آموزش دادیم، در این بخش نحوه مدیریت کردن این سیستم (آموزش مدیریت Core Mode) را از طریق روش‌های مختلف به شما آموزش می‌دهیم، تا به صورت کامل با مبحث Windows Server 2012، آشنا شوید.

آموزش مدیریت سرور – Core Mode – بخش دوم | Windows Server 2012

با توجه به اینکه در این نسخه شما فقط با یک Command Prompt سر و کار دارید بهترین منبع آموزشی شما تایپ دستور help و زدن enter است. در این آموزش با استفاده از دستور sconfig.cmd آموزش را به پیش می‌بریم.
نکته مهم: در انتهای این آموزش برای کنترل و مدیریت این سرور به یک سیستم کلاینت ویندوز ۸ با یک سرور ۲۰۱۲ با GUI برای تنظیمات پیشرفته نیاز داریم.

با زدن دستور sconfig.cmd به محیطی وارد می‌شویم که در زیر آن را مشاهده می‌نمائید.

آموزش مدیریت Core Modeدر اولین مرحله بهتر است با انتخاب گزینه ۲ نام کامپیوتر را به نام دلخواه خود تغییر دهیم، در این مرحله سیستم تقاضای reboot می‌کند.

Manage-Windows-Server-2012-Core-02پس از reboot شدن مجددا دستور sconfig.cmd را بزنید، با انتخاب گزینه ۱ می‌توانید سرور خود را به دامنه (خرید دامنه) متصل نمائید، در این آموزش ما سرور را به دامین متصل نمی‌کنیم، اما لازم است برای سیستم با انتخاب گزینه ۸ یک IP تعریف کنیم.

آموزش مدیریت Core Modeحرف S را به معنای Static انتخاب کنید و IP و DNS مورد نظر خود را وارد نمائید و با زدن دکمه ۴ به منوی اصلی برگردید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-04
با در نظر داشتن اینکه Remote Management (نه Remote Desktop) فعال است باید بر روی سیستم کلاینت ویندوز ۸ خود برنامه Powershell را با دسترسی Administartor باز کنیم.
Manage-Windows-Server-2012-Core-05
حالا دستور زیر را وارد نمائید، <YourtargetServernameHere> را با نام سرور خود (Netbios و FQDN) پر نمائید.
Set-Item WSMan:\localhost\Client\TrustedHosts -Value <YourtargetServernameHere> –Force
Manage-Windows-Server-2012-Core-06
حتما قبل از زدن دستور فوق یک بار تلاش کنید با استفاده از نام سرور، سرور خود را ping نمائید تا از درست بودن نام‌ها مطمئن شوید.
در این مرحله لازم است ابزار Remote Server Administration Tool برای ویندوز ۸ را دانلود کنید. پس از نصب RSAT با زدن دکمه Start برنامه‌های نصب شده جدید را پیدا کنید و بر روی Server Manager کلیک کنید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-07
پس از اجرا بر روی Add other servers to manage کلیک کنید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-08
درصورتی‌که سیستم‌ها در دامین باشند به صورت خودکار لیست سرورها بروز می‌شود. با توجه به اینکه در این آموزش ما در دامین قرار نداریم باید به صورت دستی آن را وارد نمائیم.
بر روی تب DNS کلیک کنید، نام سرور موردنظر خود را وارد نمائید، پس از نمایش آدرس IP مطابق تصویر پیش روید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-09
بر روی All Servers در قسمت چپ کلیک کنید، با خطای Kerberos مواجه می‌شوید. این موضوع به دلیل این است که شما اطلاعات دسترسی به سرور را وارد نکرده‌اید. بر روی سرور دکمه راست موس را بزنید و گزینه Manage As را انتخاب نمائید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-10
اطلاعات کاربری و رمز عبور را وارد نمائید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-11
در بازگشت با پیغام In Progress مواجه می‌شوید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-12
پس از اتمام باید خروجی شبیه عکس زیر باشد.
Manage-Windows-Server-2012-Core-13
حالا بر روی سرور دکمه راست را بزنید تا لیست امکانات سرور را مشاهده نمائید.
Manage-Windows-Server-2012-Core-14
حالا می‌توانید Role و Feature های موردنظر خود را نصب نمائید. در این آموزش شما موفق به مدیریت سیستم Windows Server 2012 گردیدید.
زاگریو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *