۱۱ روش ساده برای افزایش امنیت سرور مجازی


ایمن سازی سیستم عامل ویندوز وی پی اس و افزایش امنیت سرور مجازی بسیار مهم است. در این مقاله بهترین راه‌های افزایش امنیت سرور برای جلوگیری از تهدیدات و حملات هکرها را خواهید آموخت.

چگونه می‌توانیم افزایش امنیت سرور مجازی خود را ایجاد کنیم؟

در این مقاله 11 روش اساسی برای افزایش امنیت سرور مجازی ویندوز را برای شما کاربران عزیز توضیح خواهیم داد، که با رعایت این نکات می‌توانید بدون نگرانی از سرور مجازی خود استفاده کنید.

افزایش امنیت سرور مجازی


1. از پورت‌های ناشناخته برای سرویس‌های مختلف استفاده کنید

هنگام اتصال به یک سرور مجازی ویندوز، اکثر کاربران از پورت پیش فرض استفاده می‌کنند، که دسترسی هکرها یا حملات brute-force را به منابع سرور آسان‌تر می‌کند، زیرا آن‌ها پورت‌های شناخته شده هستند.

اکثر مردم با این پورت‌ها آشنا هستند. به عنوان مثال، پورت RDP یک پورت شناخته شده است. البته با تغییر پورت‌های پیش فرض به پورت‌های ناشناخته، می‌توانید تا حد قابل توجهی از این حملات جلوگیری کنید.


2. فایروال را در ویندوز سرور فعال کنید

فعال‌سازی فایروال در ویندوز وی پی اس سرور، یکی دیگر از عوامل ضروری در افزایش امنیت سرور مجازی ویندوز است، که به شما امکان می‌دهد، یک IP خاص را مسدود یا رفع انسداد کنید.

شما می‌توانید آزادانه تنظیمات مربوط به اینترنت و ترافیک ورودی و خروجی را برای کنترل شبکه خود فیلتر کنید. فایروال همچنین ترافیک را با آدرس‌های مشکوک مسدود می‌کند، تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند، بنابراین حتما از فایروال ویندوز استفاده کنید.

 فایروال را در ویندوز سرور فعال کنید

3. رمز عبور مناسب و قوی را برای حساب مدیر انتخاب کنید

رمز عبور خود را به هیچ وجه یادداشت نکنید، هیچ یک از نکات امنیتی را فراموش نکنید، یا درایو حافظه خود را سرقت نکنید. آن‌ها می‌توانند به رمز عبور شما دسترسی پیدا کنند و امنیت سرور مجازی ویندوز شما را به خطر بیندازند.

رمز عبور ویندوز وی پی اس

از رمزهای عبور سخت استفاده کنید. رمز عبوری را انتخاب کنید، که ترکیبی از اعداد، نمادها، حروف بزرگ و کوچک باشد. همچنین توجه داشته باشید که رمز عبوری که انتخاب می‌کنید، طولانی باشد.

رمز عبور ویندوز وی پی اس


4. حساب پیش فرض را تغییر دهید

بهتر است اکانت ادمین را غیرفعال کنید و یک اکانت جدید ایجاد کنید. هنگام خرید سرور مجازی ، ابتدا باید یک سیستم عامل با حساب پیش فرض داشته باشید.

باید توجه داشته باشید که، این نوع حساب‌ها اغلب در معرض خطر حملات brute-force هستند. بنابراین، باید حساب کاربری را تغییر دهید. همچنین، به یاد داشته باشید که به حساب جدید امتیازات مدیریت بدهید.

. برای خرید سرور اختصاصی نیز در خدمت شما کاربران عزیز هستیم .

خرید سرور اختصاصی

5. Windows VPS Update

مایکروسافت، به طور منظم و با حساسیت به روز رسانی‌های مختلفی را برای کاهش حفره‌های امنیتی در سیستم عامل ارائه می‌دهد. به روزرسانی و آپدیت سیستم عامل ویندوز بسیار مهم است و می‌تواند امنیت نرم افزار نصب شده روی ویندوز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

می‌توانید به‌روزرسانی‌هایی را که دریافت می‌کنید، برای اجرای سیستم عامل تنظیم کنید، یا به‌روزرسانی‌های خودکار را در سیستم عامل خود روشن کنید، تا به‌روزرسانی‌ها به‌طور خودکار نصب شوند.


6. فقط بسته‌های سیستم عامل مورد نیاز را نصب کنید

هنگام نصب ویندوز سرور، به نصب نرم افزار به صورت سفارشی توجه کنید. انجام این کار تعداد حملات و به روز رسانی‌ها را کاهش می‌دهد. با افزایش تعداد نرم‌افزارهای نصب شده بر روی سرور مجازی، خطرات امنیتی نیز افزایش می‌یابد.

فقط بسته‌های سیستم عامل مورد نیاز را نصب کنید

7. چندین حساب راه اندازی کنید

هنگامی که چندین کاربر به سرور دسترسی دارند، مجوزهای مورد نیاز زیر را تنظیم کنید:

  • احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید
  • از رمز عبور خالی استفاده نکنید
  • برای ذخیره رمزهای عبور خود از Chrome Password Manager استفاده نکنید
  • از تنظیم دسترسی غیر ضروری به حساب‌های کاربری خودداری کنید

8. از رمزگذاری در حالت BitLocker استفاده کنید

استفاده از رمزگذاری در حالت BitLocker به شما کمک می‌کند، تا امنیت لازم را در حالت آفلاین داشته باشید. از نفوذ بدافزارها جلوگیری می‌کند و ابزاری ضد بدافزار است. حتی زمانی که سرور خاموش است، Bitlocker برای افزایش امنیت سرور فعال باقی و روشن می‌ماند.

راه اندازی bitlocker در ویندوز 10

از دیگر ویژگی‌های Bitlocker، می‌توان به رمزگذاری و رمزنگاری اطلاعات و داده‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که، فقط زمانی می‌توانید به داده‌ها و اطلاعات سرور دسترسی داشته باشید که Bitlocker را توسط همان سیستمی که برای رمزگذاری استفاده شده است رمزگشایی کنید. در غیر این صورت، تمام اطلاعات بدون رمز عبور Bitlocker، به عنوان یک رشته از آیتم‌های متنی تصادفی، نمایش داده می‌شود.

سرور مجازی

9. به جای FTP و FTPS از SFTP استفاده کنید

FTP، یک پروتکل انتقال داده بدون رمزگذاری داده است و اکثر مردم به جای FTP از SFTP استفاده می‌کنند. حتی اگر از FTPS استفاده می‌کنید که رمزگذاری هم دارد، باید بدانید که همچنان امنیت پایینی دارد، پس بهتر است از SFTP استفاده کنید.

بر خلاف FTP و FTPS که از دو پورت استفاده می‌کنند، برای مثال، پورت 20 برای احراز هویت و ارسال فایل و پورت 21، برای ارسال فایل. در SFTP فقط از یک پورت استفاده می‌شود، که بر اساس پروتکل شبکه (SSH) کار می‌کند، که به میزان قابل توجهی ریسک کار را کاهش می‌دهد.

امنیت سرور مجازی


10. استفاده از سرور اصلی و قانونی ویندوز خصوصی

توجه داشته باشید که استفاده از سرورهای کرک شده و غیرقانونی ویندوز، امنیت سرور شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

برخی از کاربران از طریق منابعی که فایل‌های کرک شده و غیرقانونی را حتی در برخی رایگان ارائه می‌دهند، ویندوز سرور را با قیمتی کمتر از نسخه اصلی نصب می‌کنند! به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که قیمت این نوع VPS از قیمت نسخه‌های اصلی کمتر باشد؟

اگرچه افراد ناشناس محدودیت‌ها را در قالب فایل‌های کرک شده در سرورهای غیرقانونی ویندوز حذف می‌کنند. بهتر است این خطر جدی را در نظر داشته باشید، که همان فرد ناشناس می‌تواند در هر زمان به سرور ویندوز شما دسترسی کامل داشته باشد، حتی با نصب آنتی ویروس و اجرای فایروال نمی‌توانید از نفوذ آن شخص جلوگیری کنید.

همچنین می‌توانید با خرید سرورهای ویندوز اورجینال و قانونی از اکثر سایت‌های معتبر به موارد زیر دسترسی داشته باشید:

  • نرم افزار ضروری را از مایکروسافت دریافت کنید که به VPS اصلی و قانونی نیاز دارد.
  • از پشتیبانی مایکروسافت استفاده کنید.
  • ثبات بیشتر نسبت به نسخه‌های اصلی
  • به روزرسانی واقعی را دریافت کنید

پس بهتر است از VPS معتبر استفاده کنید و با پرداخت کمی بیشتر از سرورهای غیرقانونی ویندوز و اطمینان از امنیت سرور ویندوز خود، محدودیت‌های دسترسی به ویندوز سرور را پرداخت کنید.

خرید سرور


11. پورت پروتکل دسکتاپ از راه دور (RDP) را تغییر دهید

درست مانند نام کاربری پورت دسکتاپ راه دور، یک مقدار پیش فرض دارد. پورت پیش فرض دسکتاپ از راه دور 3389 است. اکثر ارائه دهندگان سرور مجازی معمولاً این را تغییر نمی‌دهند.

کلام آخر..

اگر VPS ویندوز خود را خریداری نکرده اید، بسته VPS صحیح را در وب سایت ما (زاگریو) انتخاب کنید. سپس، با این راهنما به ما بپیوندید، زیرا ایمن سازی سرور ویندوز وی پی اس مرحله‌ای است که باید پس از خرید وی پی اس ویندوز انجام دهید.

امنیت، همیشه یک نگرانی مهم در دنیای اینترنت بوده است. هکرها همیشه یکی از تهدیدات اصلی اینترنت بوده و همواره به دنبال آسیب پذیری امنیتی در شبکه یا سرور شما هستند تا بتوانند به سرور شما دسترسی داشته باشند. بنابراین اطمینان از امنیت سرور مجازی در برابر هکرها و حملات جدی ضروری است.

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید و مفید بود، لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

میزبانی وب زاگریو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *