پروتکل IMAP: راه‌اندازی ایمیل در Outlook

10.5k

پروتکل IMAP مخفف عبارت Internet Message Access Protocol بوده و یکی از پروتکل‌های لایه Application در مدل TCP/IP است که در محیط وب برای دریافت ایمیل از سرور بوده و به Email Client ها اجازه می‌دهد به ایمیل‌های موجود در یک Remote Email Server دسترسی داشته باشند. این پروتکل در چند نسخه ارائه شده است. اغلب Webmail Service های کنونی از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند ، شماره پورت این پروتکل ۱۴۳ است.
این پروتکل به شما امکان می‌دهد که به صورت online به ایمیل‌های خود در بیش از یک مکان دسترسی داشته باشید، به‌عنوان مثال از رایانه رومیزی خود در محل کار، از لپ‌تاپ خود در منزل و همچنین از گوشی تلفن همراه خود در مکان‌های مختلف.
IMAP نسخه‌های ایمیل را در برنامه ایمیل نگهداری نمی‌کند و برخلاف شیوه عملکرد پروتکل POP، نسخه‌های موجود در سرور هستند که به‌عنوان نسخه‌های اصلی شناخته می‌شوند، در واقع تنها اقدام به نمایش ایمیل‌ها به کلاینت‌ها در سطح شبکه می‌کند و زمانی که درخواست مشاهده ایمیل‌های خود را می‌کنید، فایل‌ها مستقیماً از روی بانک اطلاعاتی سرور Email به شما نشان داده می‌شوند.
این مساله یک مزیت امنیتی مهم را فراهم می‌کند؛ چرا که اگر به هر دلیلی رسانه ذخیره‌سازی رایانه شما از کار افتاد، ایمیل‌های خود را از دست نخواهید داد و از آن‌جا که پیغام‌ها در سرور باقی می‌مانند، تا زمانی که توسط کاربر حذف نشده باشند، از طریق رایانه‌های مختلف قابل دسترس خواهد بود.
شما از طریق IMAP این امکان را خواهید داشت که بدون دانلود کردن ایمیل‌های خود از روی سرور، درون ایمیل‌های خود جستجو کنید، پوشه بسازید، نامه‌های الکترونیکی را پاک کنید و Mailbox خود را برای نامه‌های الکترونیکی جدید چک کنید.
پروتکل IMAP سربرگ (Headers) تمام پیام‌های جدید را دانلود کرده و زمانی که شما قصد خواندن آن پیام را دارید و بر روی آن کلیک می‌کنید آنگاه پیام را بر روی سیستم شما دانلود می‌کند. به همین دلیل سرعت بازیابی پیام‌ها در IMAP کم‌می‌باشد.
در ادامه نحوه راه‌اندازی این پروتکل را برو روی Outlook آموزش خواهیم داد.

۱- ابتدا پس از ورود به کامپیوتر و مشاهده صفحه دسکتاپ، گزیه Start را انتخاب نمایید و از داخل Control Panel مطابق شکل زیر گزینه Mail را انتخاب نمایید.

 پروتکل IMAP

۲- در صفحه جدید باز شده گزینه E-mail Account را انتخاب نمایید.

 پروتکل IMAP

۳-مطابق شکل زیر گزینه New را انتخاب نمایید.

 پروتکل IMAP

۴- گزینه Manual setup or additional server type را انتخاب نمایید و Next را بزنید.

 پروتکل IMAP

۵- گزینه سوم یعنی POP3 IMAP or را انتخاب نمایید و Next را بزنید.

 پروتکل IMAP

۶-در صفحه جدید به گزینه‌های متعددی روبرو هسیتم:
Your Name: در این قسمت نام خود را وارد نمایید، انتخاب این نام به صورت دلخواه است و تفاوت آن با نام ایمیل شما خللی ایجاد نمی‌کند.
Email Address: در این قسمت آدرس ایمیل خود را که در وب‌میل برای شما ایجاد شده است را وارد نمایید.
Account Type: در این قسمت دو گزینه وجود دارد طبق تصویر شماره ۶، POP3 , IMAP
تفاوت این دو پروتکل در این است که در پروتکل POP3 نسخه‌ اصلی ایمیل‌ها از روی سرور حذف می‌شود (با انجام تنظیماتی می‌توان از حذف شدن نسخه اصلی از روی سرور جلو گیری کرد) و کپی ایمیل‌ها روی کامپیوتر کاربر و داخل یک فایل از نوع Pst ذخیره می‌شوند.
اما در پروتکل IMAP ایمیل‌ها تا زمانی که توسط کاربر حذف نشوند، روی سرور ایمیل باقی می‌مانند.
Incoming mail server: در این قسمت شما باید سرور دریافت ایمیل را وارد نمایید.
Outgoing mail server: در این قسمت شما باید سرور ارسال ایمیل را وارد نمایید.
Username: در این قسمت مجددا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.
Password: پسورد خود را وارد نمایید.

 پروتکل IMAP

۷- پس از انجام این تنظیمات گزینه More Setting را انتخاب نمایید.

 پروتکل IMAP

۸- در صفحه جدید و در تب اول یعنی General شما می‌توانید نام اکانت خود را جهت نمایش در Outlook تغییر دهید.

 پروتکل IMAP

۹- بر روی تب Outgoing Server کلیک نموده و گزینه اول با عنوان My outgoing server (SMTP) Requiest Authentication را فعال نمایید. با فعال نمودن این گزینه ایمیل‌هایی که از طریق اوت‌لوک ارسال می‌گردد به خوبی از اوت‌لوک خارج شده و به دریافت کننده خواهد رسید.

 پروتکل IMAP

10- تنظیم پورتکل (IMAP (Internet Message Access Protocol
Incoming Mail Server با پورت ۱۴۳ و Outgoing Server -SMTP با پورت ۲۵ بصورت استاندارد قرار دارد و شما باید با توجه به هاستینگ مورد نظر پورت‌ها را تغییر دهید.
به عنوان مثال کسانی که از سرویس‌های میزبانی زاگریو استفاده می‌نمایند می‌توانند در دو حالت که در ذیل به آن‌ها خواهیم پرداخت تنظیمات این قسمت را انجام دهند (به عنوان مثال شما مالک دامین itse.ir در میزبانی زاگریو هستید).

1- تنظیمات شرایط امن (Secure SSL/TLS) :
Incoming Server :Server.zagrio.com Port :993
Outgoing Server :Server.zagrio.com Port :465

 پروتکل IMAP

2- تنظیمات شرایط نا امن (Non-SSL):
Incoming Server : Mail.itse.ir Port: 143
Outgoing Server : Mail.itse.ir Port: 25

 پروتکل IMAP

۱۱- پس از انجام این تنظیمات و انتخاب OK به صفحه Add Account بازخواهید گشت.

حال Next را انتخاب نمایید در صورت درست وارد شدن اطلاعات درخواستی با صفحه یر روبرو خواهید شد.

 پروتکل IMAP