نکاتی برای داشتن سایتی با رتبه بالا در گوگل – کلمات کلیدی

521

در اینجا فهرستی از فاکتورهایی را داریم که برای رتبه‎بندی سایت شما توسط Google ،Yahoo ،Bing و دیگر موتورهای جستجو موثر است. این لیست شامل فاکتورهای مثبت، منفی و خنثی است. اکثر فاکتورهای موجود در این لیست برای Google و تا حدی توسط Yahoo و Bing استفاده می‌شوند و دیگر موتورهای جستجو کمتر به آنها اهمیت می‌دهند.

۱) کلمات کلیدی داخل تگ <title>

این گزینه یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که یک کلمه دارد زیرا هر چیزی که در تگ عنوان نوشته می‌شود در نتایج جستجو عنوان صفحه شما است. تگ عنوان باید کوتاه باشد (حداکثر ۶ یا ۷ کلمه) و این کلمات باید در نزدیک به شروع متن و محتوای شما باشند.

۲) کلمات در URL

کلمات داخل URL کمک زیادی می کنند. به عنوان مثال در https://www.zagrio.com/windows-hosting.html که در آن “Windows Hosting” یک عبارت کلمه کلیدی است که شما تلاش می‌کنید رتبه بهتری برای آن داشته باشید. اما اگر کلمه کلیدی در دیگر قسمت‌های محتوا ندارید، در URL از آن‌ها استفاده نکنید.

 

۳) نسبت وجود کلمات کلیدی در متن سند

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم نسبت وجود کلمات کلیدی است. برای کلمات کلیدی نسبت ۳ تا ۷ درصد و برای دیگر کلمات ۱ تا ۲ درصد برای کلمات جزئی خوب است. نسبت کلمات بالای ده درصد مشکوک است و بیشتر شبیه چاشنی کلمه به نظر می‌رسد تا اینکه یک متن طبیعی نوشته شده باشد.

 

۴) کلمات کلیدی در آدرس لینک

این گزینه خیلی مهم است مخصوصا برای آدرس قابل لینک در لینک‌های ورودی. اگر شما کلمات کلیدی در آدرس قابل لینک در سایت‌های دیگر داشته باشید، بعنوان یک رای مثبت از این سایت در نظر گرفته می‌شود. اما نه تنها در مورد سایت شما بلکه به طور خاص در مورد کلمه کلیدی خاص.

 

۵) کلمات کلیدی در عنوان‌های سایت؛ تگ‌های <H1> ،<H2> و غیره

 
کلمات کلیدی در این مکان‌ها زیاد شمارش می‌شوند اما مراقب باشید که صفحه شما در مورد کلمه کلیدی خاص دارای متن خاص نیز باشد.

 

۶) کلمات کلیدی در ابتدای یک متن

این گزینه هم مهم است اما نه به اندازه آدرس قابل لینک یا تگ عنوان یا سر صفحه‌ها. با این حال در نظر داشته باشید که منظور از شروع متن پاراگراف اول نیست، به عنوان مثال اگر از جدول استفاده می‌کنید پاراگراف اول متن ممکن است در نیمه دوم جدول باشد. 

 

۷) کلمات کلیدی در تگ‌های <alt>

ربات‌های عنکبوتی تصاویر را نمی‌خوانند اما توصیفات متنی داخل تگ‌ها را می‌خوانند. بنابراین اگر در صفحه عکسی دارید آن را همراه با کلمات کلیدی درموردشان داخل تگ <alt> قرار دهید.

 

۸) کلمات کلیدی در ابر برچسب‌ها

این گزینه اهمیت کمتری دارد مخصوصا برای Google. اما Yahoo و Bing هنوز بر روی آنها تاکید دارند. پس شما اگر در حال بهینه‌سازی برای Yahoo و Bing هستید این تگ‌ها را به درستی پر کنید. در هر صورت پر کردن صحیح این تگ‌ها هیچ ضرری ندارد بنابراین این کار را انجام دهید.

 

۹) کلمات کلیدی مجاور

بهترین کار این است که این کلمات یکی پس از دیگری قرار بگیرند بدون هیچ کلمه‌ای بین آن‌ها مانند “dog food”. به عنوان مثال اگر شما “dog” را در پاراگراف اول و “food” را در پاراگراف سوم دارید، این در نظر گرفته می‌شود اما نه به اندازه عبارت “dog food” بدون هیچ کلمه‌ای بین آن‌ها. کلمات کلیدی مجاور برای عبارت کلمه کلیدی که شامل ۲ یا چند کلمه هستند قابل استفاده است.

۱۰) عبارت‌های کلیدی

علاوه بر کلمات کلیدی شما می‌توانید عبارت کلیدی که شامل چند کلمه است را بهینه‌سازی کنید، به عنوان مثال “Windows Hosting”
بهتر است وقتی عبارت کلیدی را بهینه‌سازی می‌کنید برای همه مورد پسند باشد. به همین دلیل شما دقیقا ورودی‌هایی را مطابق این کلمات خواهید داشت اما برخی موارد بهتر است برای یک یا دو کلمه این موارد را بهینه‌سازی کنید مثل Windows یا Hosting و نه یک جمله خاص که ممکن است کمتر جستجو شود.

 

۱۱) کلمات کلیدی ثانویه

بهینه‌سازی برای کلمات کلیدی ثانویه می‌تواند مانند معدن طلا باشد زیرا وقتی همه در حال بهینه‌سازی کلمات کلیدی محبوب هستند رقابت کمتری برای بهینه‌سازی کلمات ثانویه وجود دارد.
برای مثال “نمایشگاه ماشین در شمال” ممکن است چندین هزار بار کمتر از “نمایشگاه ماشین” دارای نتیجه جستجو باشد اما اگر شما فقط در “شمال” این تجارت را راه‌اندازی نموده‌اید شما نتیجه کمتری در موتورهای جستجو خواهید داشت اما مخاطب هدف شما دقیق‌تر و صحیح‌تر خواهد بود. 

 

۱۲) کلمات کلیدی ریشه‌دار


برای زبان انگلیسی این گزینه خیلی مهم نیست زیرا کلمات بدست آمده از یک کلمه ریشه‌ای مانند (dog ،dogs ،doggy و غیره) در یک ریشه در نظر گرفته می‌شوند و اگر شما کلمه dog را در صفحه خود دارید، می‌توانید از “dogs” و “doggy” هم استفاده نمائید، اما برای دیگر زبان‌ها کلمات ریشه‌دار می‌تواند یک موضوع مهم باشد زیرا کلمات متفاوت که ناشی ازهمان ریشه در نظر گرفته می‌شوند ارتباطی به یکدیگر ندارند و ممکن است شما نیاز داشته باشید که آن‌ها را نیز بهینه‌سازی کنید. 

 

۱۳) کلمات مترادف

علاوه بر کلمات کلیدی اصلی، بهینه‌سازی برای کلمات مترادف کلمات کلیدی نیز باید انجام شود. برای سایت‌هایی که به زبان انگلیسی هستند خوب است که موتورهای جستجو که هوشمند هستند از کلمات مترادف استفاده کنند. در بسیاری از زبان‌ها هنگام رتبه‌بندی سایت‌ها مترادف‌ها برای رتبه‌بندی و ارتباطات در نظر گرفته نمی‌شود. 

 

۱۴) کلمات کلیدی اشتباه تایپ شده

اشتباهات املایی بسیار رایج است و اگر شما بدانید کلمات کلیدی مورد نظرتان غلط‌های املایی یا املای جایگزین دارند مانند (Chirismas و Xmax)، ممکن است شما برای بهینه‌سازی آنها وسوسه شوید. شما ممکن است ترافیک بهتری داشته باشید اما داشتن غلط‌های املایی در سایت شما، احساس خوبی ندارد بنابراین بهتر است این کار را انجام ندهید یا این‌که آنها را در برچسب‌ها قرار دهید.

 

۱۵) کلیدواژه‌های نامربوط

هنگامی که در حال بهینه‌سازی برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی هستید به‌ویژه کلمات نامربوط، این کار عملکرد تمامی کلمات کلیدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد حتی مهم‌ترین آنها در متن از بین خواهد رفت.

 

۱۶) سرهم‌بندی کلید واژه

نسبت هر کلمه کلیدی مصنوعی و بیش از حد استفاده شده (بیش از ده درصد) یا نامربوط به عنوان سرهم‌بندی و کلمه کلیدی الکی است و در خطر ریسک ممنوع شدن توسط موتورهای جستجو است.