چگونه رتبه بهتری در نتایج گوگل به دست آوریم؟

483
هر به‌روزرسانی الگوریتم‌های موتورهای جستجو، به عنوان مثال به‌روز رسانی معروف پاندا، برای هر Web Master یک منبع اصلی استرس است، چون این به‌روز رسانی‌ها مانند یک زلزله به شدت رتبه‌بندی سایت را تغییر می‌دهد و تمام تلاش شما برای بالا بردن رتبه سایت از بین می‌رود. درحالی‌که این تغییرات اجتناب‌ناپذیرند و برای جلوگیری از آن‌ها کاری نمی‌توانید انجام دهید اما اقداماتی برای کم کردن تاثیرات آن‌ وجود دارد. این باور وجود دارد که اگر شما بهترین شیوه کلاه سفیدها را دنبال می‌کنید، از این به‌روز رسانی‌ها در امان هستید اما در واقع چنین نیست. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد (علاوه بر بهترین شیوه‌های کلاه سفیدها) که سایت شما کمتر در معرض آسیب‌های ناشی از تغییرات الگوریتم‌های موتورهای جستجو قرار گیرد. با این حال، اجازه دهید قبل از اینکه مراحل را ادامه دهیم روشن کنیم که همه نوسانات ترافیک نتیجه به‌روز رسانی الگوریتمهای موتورهای جستجو نیستند. اغلب این نوسانات طبیعی هستند. به عنوان مثال نوسانات فصلی به دلیل تغییرات الگوریتم ایجاد نمی‌شوند. کنترل این قبیل تغییرات مشکل‌تر است زیرا همانند تغییرات الگوریتم‌های موتورهای جستجو، آنها هم از دسترس ما خارج هستند به همین دلیل ما در اینجا در مورد آنها بحث نمی کنیم.

۱- بر روی کلمات کلیدی مورد نظر خود تمرکز کنید:

هنگامی که می‌خواهید ترافیک خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید، ممکن است اولین ایده شما این باشد که اگر Rank سایت خود را با کلمات کلیدی بیشتر مدیریت کنید ترافیک بیشتری خواهید داشت. این ایده امکان‌پذیر است (به خصوص اگر کلمات کلیدی خیلی با هم مرتبط نباشند) اما اساسا این مورد خیلی الزامی نیست.

ممکن است شما فکر کنید هنگامی که کلمات کلیدی جدید را گسترش می دهید، ترافیک شما افزایش می‌یابد اما در واقع خلاف این مورد اتفاق می‌افتد، این کلمات کلیدی جدید ارتباط کلمات کلیدی حاضر را کمرنگ می‌کند و ممکن است که قسمتی از ترافیک اکنون شما را از بین ببرد. بنابراین قبل از این‌که برخی از کلمات کلیدی جدید را انتخاب کنید همیشه آماده عقب‌نشینی باشید اگر نتایج چیزی بدتر از حد انتظار شما باشد.

 

۲- بهینه‌سازی برای کلمات کلیدی بلند:

کلمات کلیدی بلند اغلب نادیده گرفته می‌شوند چرا که به اندازه همتایان سودمند خود ترافیک را افزایش نمی‌دهند. با این حال، کلمات کلیدی بلند در مقابل تغییرات الگوریتم‌ها ثبات بیشتری دارند. ترافیک کلمات کلیدی بلند به دلیل رقابت کمتر به نوسانات تمایل کمتری دارند. اگر شما اکنون به کلمات کلیدی بلند پرش کردید، بهینه‌سازی آنها را هر چه سریعتر آغاز کنید.

 

۳- بهینه‌سازی برای کلمات کلیدی با رقابت کمتر:

کلمات کلیدی کمتر رقابتی ممکن است خیلی بلند نباشند اما آنها هم تمایل کمتری به به‎روز رسانی‌های موتورهای جستجو دارند. توضیحش آسان است، به عنوان مثال اگر ده سایت وجود داشته باشد که برای یک کلمه کلیدی رقابت می‌کنند حتی اگر گوگل الگوریتم‌هایش و نتایج مختلف را به‌روز رسانی کند، بدترین اتفاقی که ممکن است برای سایت شما بیفتد این است که در رتبه دهم قرار بگیرد. درحالی‌که این بهتر از این است که رتبه دوم در صد را داشته باشید. این مورد با کلمات کلیدی که صدها سایت رقیب برای آن‌ها دارند امکان‌پذیر است.

 

۴- محتوای جدید به طور منظم:

فواصل زیاد بین پست‌های جدید واقعا می‌تواند سایت شما را نابود کند حتی برای کلمه کلیدی که شما معمولا استفاده می‌کنید تا رتبه سایت خود را بالا ببرید و حتی اگر الگوریتم‌های موتور جستجو تغییراتی نداشته باشند. هرچند که شما نمی‌توانید به تنهایی با ارسال محتوای جدید این مورد را شکست دهید و به همین دلیل که به سادگی پست‌های جدید برای خود Rank جدید دارند محتوای جدید مانند خون تازه‌ای است که برای خود ترافیک به همراه می‌آورد.
همان‌طور که چندین بار گفتیم، بهتر است هر هفته یا هر ماه یک پست جدید داشته باشیم تا اینکه برای یک ماه هیچ پستی نداشته باشیم و یکباره ۲۰ پست جدید ارائه دهیم.

 

۵- گرفتن Backlinks از سایت‌های بسیار خوب:

آن زمان که هر Backlink ای خوب بود به تاریخ پیوست. اکنون لینک‌ها از سایت‌های بد یا به طور ساده سایت‌های بی‌ربط می‌تواند به شدت به شما صدمه بزند. به همین دلیل است که شما به Backlink هایی که رتبه بالایی دارند و مرتبط با سایت شما هستند نیاز دارید. به علاوه این سایت‌ها تمایل ندارند که رتبه خودشان را که در نوسان است از دست بدهند. در نتیجه Rank  سایت شما کمتر نوسان پیدا می‌کند و همچنین سایت‌های لیست A که لینک شما را قرار می‌دهند به خاطر حفظ Rank سایت خود، آن‌ها را به سختی حذف می‌کنند.

برای اجتناب از لینک‌ها از سایت‌های بد شما می‌توانید از ابزارهای مختلف برای کشف این‌که چه لینک‌هایی به شما داده می‌شود استفاده کنید. هنگامی که شما با یک لینک که نمی‌خواهید مواجه می‌شوید با مسئول سایت خود تماس بگیرید و از او بخواهید که این لینک را حذف کند.

 

۶- استفاده از PPC:

اگر شما تا کنون متوجه نشده‌اید، اجازه دهید که مستقیما برای شما بیان شود؛ ترافیک رایگان موتور جستجو عظیم اما غیرقابل اعتماد است. مهم نیست که سایت شما چقدر بزرگ است و چگونه شما به طور استادانه در حال تلاش برای محافظت از سایت‎تان در مقابل تغییرات الگوریتم موتور جستجو هستید، شما هرگز در امان نیستید. اگر می‌خواهید ترافیک ثابتی برای سایت خود داشته باشید استفاده از PPC را آغاز کنید. آموزش دقیق آن در Google AdWords  قرار داده شده است. اگر شما با PPC آشنا نیستید می‌توانید با این آموزش شروع کنید.

 

۷- تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی:

همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهید؛ به عنوان مثال همه ترافیک خودتان را از موتورهای جستجو نگیرید. هنگامی که شما منابع ترافیک خود را تنوع می بخشید، اولین گزینه PPC است (که هزینه مالی دارد اما به طور کلی ترافیک هدفمندی را به ارمغان می آورد) و دومین گزینه رسانه‌های اجتماعی است، سایت‌هایی مانند Facebook و  Twitter و  Tumblr و غیره که می‌توانید رایگان استفاده کنید و به طور قابل توجهی ترافیک خود را افزایش دهید اگر پست‌هایتان را عمومی کنید. معمولا ترافیک سایت‌های اجتماعی هدف قرار نمی‌گیرند و تغییرات ممکن است کم باشد اما هنوز هم این سایت‌ها یک جایگزین مناسب هستند.
در حالی‌که ممکن است شما گاهی اوقات از تغییرات موتورهای جستجو سود ببرید زیرا این تغییرات ممکن است رقبای شما را نابود کند و شما را در نتایج موتورهای جستجو بدون هیچ تلاشی بالا ببرد. این یک شانس است و شما نمی‌توانید بر آن تکیه کنید. اگر شما نمی‌خواهید بیشترین اثرات منفی تغییرات موتورهای جستجو را تجربه کنید نیاز دارید که فعال باشید و گام‌های ذکر شده در این مقاله را طی کنید. متاسفانه حتی اگر شما تمامی این موارد را هم انجام دهید نمی‌توان گفت که به طور کامل پوشش داده شده‌اید اما حداقل این تسلی به شما داده می‌شود که آنچه را که می‌توانید انجام داده‌اید.