هدف وجود فایل‌های utmp, wtmp و btmp در لینوکس چیست؟

btmp

1.5k

 

 

در لینوکس همه چیز در دایرکتوری /var/log به صورت Log ذخیره می‌شود. این دایرکتوری شامل لاگ‌های تمامی سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌باشد. اگر این دایرکتوری را بررسی کنید با فایل‌های utmp, wtmp و btmp روبرو خواهید شد. این فایل‌ها بر خلاف لاگ‌های سیستمی و لاگ‌های احراز هویت authentication، باینری binary می‌باشند. برای همین ما نمی‌توانیم از text editor های معمول خود یا دستورات ویرایش تکست مانند less یا grep استفاده نماییم. برای خواندن این فایل‌ها یا استخراج داده از این فایل‌ها نیاز است که ما از ابزاری استفاده نماییم که بتواند این نوع فایل باینری را برای ما بخواند.

utmp شامل اطلاعاتی نظیر ورود کاربران در هر ترمینال، خروج‌ها، رویدادهای سیستم(event)، وضع فعلی سیستم و system boot time می‌باشد.

wtmp شامل تاریخچه اطلاعت utmp می‌شود.

btmp شامل اطلاعات ورودهای شکست خورد و نامعتبر می‌شود.

 

دستور w یا who

کامند who یا w به ما کمک می‌کند اطلاعات یوزرهایی که لاگین کرده اند و فعالیتی که هم‌اکنون به آن مشغولند را مشاهده نماییم. و از فایل /var/run/utmp استخراج نماییم. اگر می‌خواهید لیست یوزرهایی که هم‌اکنون لاگین نموده اند را مشاهده نمایید باید از دستور who به شیوه زیر استفاده نمایید.

دستور last

کامند last اطلاعاتی نظیر اینکه چگونه یک یوزر لاگین نموده، چه زمانی لاگین نموده و چه زمانی لاگ‌اوت نموده را به ما نمایش می‌دهد.

همچنین ما می‌توانیم از کامند last برای خواندن فایل‌های utmp, wtmp و btmp نیز استفاده نماییم، اینکار به صورت زیر انجام می‌شود.

دستور lastb

با این کامند می‌توانید تاریخچه سشن‌های لاگ شده در /var/run/btmp را مشاهده نمایید.

دستور utmpdump

همانطور که اشاره کردیم بعلت آنکه فایل‌های ذکر شده به صورت باینری می‌باشند نمی‌توانیم آن‌ها را به صورت عادی با دستوراتی مانند cat، less و غیره بخوانیم، اما شاید راه حل درست استفاده از دستورات ساده‌ای مانند lastb، last و who نباشد، راه حل دیگر استفاده از دستور utmpdump می‌باشد که به صورت زیر می‌شود از آن استفاده نمود.

اگر قصد دارید محتوای باینری فایل‌های utmp, wtmp و btmp می‌توانید به صورت زیر از این کامند استفاده نمایید.

Saman Yazdannikمشاهده نوشته ها

Avatar for Saman Yazdannik

laus Deo

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *