دامنه چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

دامنه چیست

2.3k

دامنه چیست؟ به هر رایانه متصل به شبکه جهانی اینترنت یک شناسه یکتا عددی اختصاص می‌یابد (همانند شماره تلفن)، این شناسه عددی، رشته‌ای از اعداد است و بدیهی است به خاطر سپردن آن برای بسیاری از مردم دشوار خواهد بود به این شناسه به صورت اختصاری IP اتلاق می‌شود، مخفف Internet Protocol، لذا جهت سهولت دسترسی به یک رایانه یا بخش خاصی از اینترنتی DNS و یا Domain Name System اختراع گردید. DNS ها در واقع وظیفه تفسیر یک IP عددی به یک آدرس متشکل از حروف و اعداد (به نام دامنه) را به عهده دارند. دامنه متشکل از حروف و اعداد هست و لذا آن را بسیار راحت‌تر از یک IP می‌توان به خاطر سپرد، برای مثال اگر شما قصد بازدید از وب سایت زاگریو را دارید، برای شما به خاطر سپردن شناسه ۵٫۹٫۱۰۵٫۲۱۴ ساده‌تر است یا Zagrio.com؟

در واقع DNS یک نام تشکیل شده از حروف و اعداد موردنظر شما را به یک شناسه یکتا متصل می‌نماید و یا شناسه را به نام متشکل از حروف و اعداد تبدیل می‌کند و لذا کاربران می‌توانند آدرس سایت و ایمیل خود را مطابق با حروف و اعداد و بسیار راحت‌تر به همدیگر اعلام و از آن استفاده نمایند، در مثال فوق Zagrio.com بخشی از یک آدرس است که به آن نام دامنه گفته می‌شود، .WWW در واقع به مرورگر شما اعلام می‌نماید که شما به دنبال اینترفیس تارنمای گسترده جهانی و یا World Wide Web آن دامنه هستید. در نتیجه دامنه علاوه بر ساده‌سازی آدرس در اینترنت، به کاربر امکان انتخاب و تعریف نام موردنظر خود را بر روی آدرس ارائه می‌دهد.

اما اهمیت و استفاده دامنه همین‌جا به پایان نمی‌رسد، استفاده دیگر دامنه زمانی است که مکان جغرافیایی میزبان سایت شما تغییر می‌کند، در واقع زمانی که شما سرور را تغییر می‌دهید بالطبع IP نیز تغییر می‌کند، اما نام دامنه ثابت بوده و تغییر نمی‌کند، همان‌طور که پیشتر گفته شد نام دامنه با استفاده از DNS به IP مربوطه متصل می‌گردد، لذا زمانی که IP تغییر کرد با اعمال تنظیمات IP جدید بر روی دامنه می‌توانید دسترسی را بر روی همان دامنه محیا سازید، در واقع IP انتقال نمی‌یابد اما دامنه می‌تواند با تغییر تنظیمات DNS به IP جدیدی اشاره نماید، در واقع نام دامنه همانند نام شما است، در نظر بگیرید شما از شهری به شهر دیگری مهاجرت می‌نمایید، آدرس و حتی شماره تلفن شما تغییر می‌کند و این در حالتی است که نام و نام خانوادگی شما بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *